Kesä on kääntynyt syksyksi ja se merkitsee urheilutoimittajille kiihkeää valintojen aikaa. Me olemme siitä onnellisessa asemassa, että voimme vaikuttaa kaikkiin valintoihin; valitsevathan urheilutoimittajat myös Vuoden Urheilijan.
Tänä vuonna ensimmäiseksi lähdetään palkitsemaan Vuoden urheilujuttu, Vuoden digitaalinen hitti, Vuoden tiedottaja, Vuoden sykähdyttävin urheiluvalokuva sekä jaetaan Elämäntyö urheilutoimittajana -palkinto.
Kuten puheenjohtajaksi valintani yhteydessä lupasin, Vuoden urheilujournalistin palkitseminen viedään takaisin tammikuun Urheilugaalaan ja niin myös tapahtui.
Nyt juuri sinulla on mahdollisuus vaikuttaa siihen, keitä palkitsemme. Ensimmäinen palkitseminen mainittujen luokkien osalta tapahtuu 25.11.2025 Urheilun päivänä. Kaikille liiton jäsenille on lähetetty kysely, johon toivomme vastauksia syyskuun aikana. Kokoamme sen jälkeen lyhyen listan, josta jäsenet äänestävät parhaat.
Eli juuri sinä voit vaikuttaa siihen, kuka palkitaan. Kannattaa käyttää tätä mahdollisuutta ja ehdottaa palkittavia.
Marraskuun tilaisuudessa, joka on tarkoitus striimata suorana, julkistetaan myös Urheilutoimittajain uusi Hall of Fame. Kunniagalleriaan valitaan tässä ensimmäisessä vaiheessa 1900-luvun suurnimiä, mutta toki joukkoon mahtuu myös muutama legenda, joka vaikuttaa yhä urheilun saralla.
Kaikki jäsenet ovat myös tervetulleita tapahtumaan, tiedotamme yksityiskohdista myöhemmin.
Liiton sääntövaliokunta on Reijo Suikin johdolla ahertanut koko kesän ja teidän jäsenkyselyssänne antamat vastaukset ovat olleet hyviä ohjenuoria sääntöuudistukseen. Kokoamme näistä vastauksista suuntaviivat, joista kerromme heti, kun ne ovat valmiit.
Sen voin jo tässä vaiheessa sanoa, että eniten mielenkiintoa herätti kysymys A- ja B-jäsenistä ja siitä, ketkä saavat äänestää Vuoden urheilijaa. Vielä tämän vuoden äänestykseen ei tule muutoksia, mutta tavoitteena on, että uusi sääntöehdotus olisi vuosikokouksen käsittelyssä ensi keväänä.
Kesä oli myös liiton johdolle kiireistä aikaa. Järjestimme tapahtumia ympäri Suomea ja palaute oli rohkaisevaa. Jäsenet olivat tyytyväisiä siihen, että jalkauduimme ja toimme henkilökohtaisesti tietoa jäsenistölle ja mikä tärkeintä, tapasimme jäseniä.
Liiton ja kerhojen järjestämiin golftapahtumiin osallistui yli 100 pelaajaa. Suurkiitos vielä kerran tapahtumien järjestäjille. Aktiivisuus kasvoi kesän mittaan ja Urheilutoimittajain liiton golfin mestaruuskisoihin Nevaksessa osallistui 30 pelaajaa. Järjestelyistä vastasi Helsingin Urheilutoimittajat ja kilpailun johtajana toimi Jukka Suomela.
Hallitus viimeistelee parhaillaan liiton strategiaa seuraavaksi viideksi vuodeksi. Panostamme konkretiaan, pyrimme parantamaan urheilutoimittajien asemaa mediakentässä ja nostamaan yhteiskunnallista arvostustamme.
Trendihän on se, että useampi mediatalo ostaa jatkossa juttunsa freelancereilta. Vain suurimmat mediatalot palkkaavat urheilutoimittajia, mutta kaikki haluavat sivuilleen hyviä urheilujuttuja.
Miten siis erottua joukosta ja mitkä ovat tulevaisuuden trendit? Siihen haemme vastauksia syksyn koulutuspäiviltä, jossa yhtenä aiheena on tekoälyn luomat mahdollisuudet. Kaj Kunnas on jo lupautunut puhumaan koulutuspäiville siitä, kuinka freelancerit voivat elättää itsensä.
Hyvää syksyn jatkoa!
Jari Porttila
puheenjohtaja
.
Jari Porttila
Puheenjohtaja
jari.porttila@urheilutoimittajat.fi





