Vuoden Urheilija valinnat vuodesta 1947 lähtien

1947 Mikko Hietanen, kestävyysjuoksu ja Lassi Parkkinen, pikaluistelu
1948 Heikki Hasu, hiihto ja yhdistetty
1949 Viljo Heino, kestävyysjuoksu
1950 Heikki Hasu, hiihto ja yhdistetty
1951 Veikko Karvonen, kestävyysjuoksu
1952 Veikko Hakulinen, hiihto
1953 Veikko Hakulinen, hiihto
1954 Veikko Hakulinen, hiihto
1955 Voitto Hellsten, pikajuoksu
1956 Antti Hyvärinen, mäkihyppy
1957 Olavi Vuorisalo, kestävyysjuoksu
1958 Vilho Ylönen, kivääriammunta
1959 Juhani Järvinen, pikaluistelu
1960 Veikko Hakulinen, hiihto
1961 Kalevi Huuskonen, ampumahiihto
1962 Pentti Nikula, seiväshyppy
1963 Pentti Eskola, pituushyppy
1964 Eero Mäntyranta, hiihto
1965 Jouko Launonen, pikaluistelu
1966 Eero Mäntyranta, hiihto
1967 Eero Tapio, paini
1968 Kaarlo Kangasniemi, painonnosto
1969 Kaarlo Kangasniemi, painonnosto
1970 Kalevi Oikarainen, hiihto
1971 Juha Väätäinen, kestävyysjuoksu
1972 Lasse Virén, kestävyysjuoksu
1973 Mona-Lisa Pursiainen, pikajuoksu
1974 Riitta Salin, pikajuoksu
1975 Heikki Ikola, ampumahiihto
1976 Lasse Virén, kestävyysjuoksu
1977 Pertti Ukkola, paini
1978 Helena Takalo, hiihto
1979 Pertti Karppinen, soutu
1980 Pertti Karppinen, soutu
1981 Heikki Ikola, ampumahiihto
1982 Keke Rosberg, rata-autoilu
1983 Tiina Lillak, keihäänheitto
1984 Marja-Liisa Kirvesniemi, hiihto
1985 Matti Nykänen, mäkihyppy
1986 Marjo Matikainen, hiihto
1987 Marjo Matikainen, hiihto
1988 Matti Nykänen, mäkihyppy
1989 Marjo Matikainen, hiihto
1990 Päivi Alafrantti, keihäänheitto
1991 Kimmo Kinnunen, keihäänheitto
1992 Toni Nieminen, mäkihyppy
1993 Juha Kankkunen, ralliautoilu
1994 Jani Sievinen, uinti
1995 Jari Litmanen, jalkapallo
1996 Heli Rantanen, keihäänheitto
1997 Mika Myllylä, hiihto
1998 Mika Häkkinen, autourheilu
1999 Mika Myllylä, hiihto
2000 Arsi Harju, kuulantyöntö
2001 Sami Hyypiä, jalkapallo
2002 Samppa Lajunen, yhdistetty
2003 Hanna-Maria Seppälä, uinti
2004 Marko Yli-Hannuksela, paini
2005 Janne Ahonen, mäkihyppy
2006 Jukka Keskisalo, kestävyysjuoksu
2007 Tero Pitkämäki, keihäänheitto
2008 Satu Mäkelä-Nummela, haulikkoammunta
2009 Aino-Kaisa Saarinen, hiihto
2010 Minna Kauppi, suunnistus
2011 Kaisa Mäkäräinen, ampumahiihto
2012 Tuuli Petäjä-Sirén, purjehdus
2013 Tero Pitkämäki, keihäänheitto
2014 Iivo Niskanen - Sami Jauhojärvi, hiihto
2015 Tero Pitkämäki, keihäänheitto
2016 Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Huhtikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat