Porin parhaat

Porin Vuoden urheilija:

(Valinta julkaistaan vuosittain Puuvillan kauppakeskuksessa järjestettävässä Huipulla-tilaisuudessa.)

  • 1964 Kaarlo Kangasniemi, painonnosto
  • 1965 Tapio Virtanen, ammunta
  • 1966 Kaarlo Kangasniemi
  • 1967 Kaarlo Kangasniemi
  • 1968 Kaarlo Kangasniemi
  • 1969 Kaarlo Kangasniemi
  • 1970 Kalevi Lahdenranta, painonnosto
  • 1971 Kaarlo Kangasniemi
  • 1972 Kyösti Laasonen, jousiammunta
  • 1973 Kyösti Laasonen
  • 1974 Veli-Pekka Ketola, jääkiekko
  • 1975 Kauko Laasonen, jousiammunta
  • 1976 Kyösti Laasonen
  • 1977 Ari Westergård, ammunta
  • 1978 Kyösti Laasonen
  • 1979 Pekka Rautakallio, jääkiekko
  • 1980 Kyösti Laasonen
  • 1981 Kyösti Laasonen
  • 1982 Jouni Grönman, painonnosto
  • 1983 Jouni Grönman
  • 1984 Jouni Grönman
  • 1985 Jouni Grönman
  • 1986 Jouni Grönman
  • 1987 Petri Eteläniemi, ammunta
  • 1988 Matti Alamäki, autourheilu
  • 1989 Matti Alamäki
  • 1990 Matti Alamäki
  • 1991 Jyri Kjäll, nyrkkeily
  • 1992 Jyri Kjäll
  • 1993 Jyri Kjäll
  • 1994 Taina Uppa, yleisurheilu
  • 1995 Maarit Lepomäki, ammunta
  • 1996, Luiz Antonio, jalkapallo
  • 1997 Antti-Pekka Lax, keilailu
  • 1998 Pasi Kuivalainen, jääkiekko
  • 1999 Tiia Hautala, yleisurheilu
  • 2000 Tiia Hautala
  • 2001 Tiia Hautala
  • 2002 Porin Pesäkarhut, pesäpallo
  • 2003 Heli Jukkola, suunnistus
  • 2004 Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu
  • 2005 Heli Jukkola
  • 2006 Porin Ässät, jääkiekko
  • 2007 Heli Jukkola
  • 2008 Leo-Pekka Tähti
  • 2009 Leo-Pekka Tähti
  • 2010 Jussi Rynnäs, jääkiekko
  • 2011 Leo-Pekka Tähti
  • 2012 Leo-Pekka Tähti
  • 2013 Matti Mattsson, uinti
  • 2014 Nooralotta Neziri, yleisurheilu
  • 2015 Lotta Lepistö, pyöräily
  • 2016 Leo-Pekka Tähti

Porin Vuoden nuori urheilija:

  • 1997 Heli Jukkola, suunnistus
  • 1998 Markus Koskinen, uinti
  • 1999 Mikko Viitala, painonnosto
  • 2000 Matti Santahuhta, jalkapallo
  • 2001 Johanna Ylinen, judo
  • 2002 Toni Junnila, jalkapallo
  • 2003 Jesse Joensuu, jääkiekko
  • 2004 Timo Furuholm, jalkapallo
  • 2005 Tuomas Seppänen, moukari
  • 2006 Aleksi Eskelinen, uinti ja Pekka Toivola, yleisurheilu
  • 2007 Erik Haula, jääkiekko ja Juha Tikka, salibandy
  • 2008 Nooralotta Neziri, yleisurheilu
  • 2009 Matti Mattsson, uinti
  • 2010 Joel Armia, jääkiekko
  • 2011 Eveliina Viljanen, taitoluistelu
  • 2012 Emilia Myllykoski, hiihto
  • 2013 Suvi Talasterä, painonnosto
  • 2014 Eero Ahola, yleisurheilu
  • 2015 Jere Heino, paini
  • 2016 Tuure Mäntynen, jalkapallo

Martti Laippala -palkinto:

Jaetaan porilaisen urheilun hyväksi tehdystä työstä:

  • 2001 FC Jazzin B-juniorit
  • 2002 Porin vapaa-aikavirasto
  • 2003 Veijo Onnela
  • 2004 Juha-Petri Kujansuu
  • 2005 Raimo Järvinen
  • 2006 Heli Paalosalo
  • 2007 Jouni Joensuu
  • 2008 Alpo Nurmi
  • 2009 Reijo Viljanen
  • 2010 Pekka Rautakallio
  • 2011 Seppo Kaukonen
  • 2012 ”Se o siäl” –näyttely, Satakunnan museo
  • 2013 Kaarlo Kangasniemi ja Kyösti Laasonen
  • 2014 Lasse Heikkilä
  • 2015 Lasse Seppälä
  • 2016 Jukka Hirsimäki

Porilaisen urheiluvuoden Huipulla-teko

Porilainen-lehden yleisöäänestys

  • 2014 Janina Mäkinen, Porista alppihiihdon huipulle monien vaikeuksien jälkeen
  • 2015 Lotta Lepistö, suomalaisittain historiallinen pyöräilyn etappivoitto
  • 2016 Leo-Pekka Tähti, ratakelauksen suvereeni valtias

Lisäksi on jaettu eri kategoriassa muita palkintoja:

  • 1999 Vuoden valmentaja: Jouko Visuri, Narukerä, Vuoden urheiluteko: Jari Vahtera, salibandy
  • 2000 Vuoden valmentaja: Pertti Lundell, FC Jazz, Kunniapalkinto urheilun eteen tehdystä työstä: Heikki Kylänpää, jalkapallo, Vuoden naisurheilija ja koululaisäänestyksen voittaja: Tiia Hautala
  • 2003 Vuoden joukkueurheilija: Saara Kanerva, vesipallo, Vuoden rutistus –erikoispalkinto: jalkapallon liigapaikan säilyttänyt FC Jazz
  • 2007 Vuoden sisupussi: SBS:n salibandyn edustusjoukkue, Vuoden urheilukuva: Tomi Glad, beachfutis ja katkeava sääri

Satakunnan Vuoden urheilija:

(Valinnan tekevät yhdessä Porin ja Rauman urheilutoimittajain kerhot sekä LiiKu. Valinnat julkistetaan maakunnallisessa Urheilugaalassa)

  • 1995 Taina Uppa, yleisurheilu
  • 1996 Juha Riippa, jalkapallo
  • 1997 Hanna Heiskanen, suunnistus
  • 1998 Johanna Halkoaho, yleisurheilu
  • 1999 Tiia Hautala, yleisurheilu
  • 2000 Tiia Hautala
  • 2001 Kati Sundqvist, hiihto
  • 2002 Emilia ja Erika Nyström, lentopallo
  • 2003 Heli Jukkola, suunnistus
  • 2004 Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu
  • 2005 Paula Tarvainen, yleisurheilu
  • 2006 Marko Kivenmäki, jääkiekko
  • 2007 Heli Jukkola
  • 2008 Leo-Pekka Tähti
  • 2009 Petri Vehanen, jääkiekko
  • 2010 Petteri Lax, yleisurheilu
  • 2011 Janne Niskala ja Petri Vehanen, jääkiekko
  • 2012 Leo-Pekka Tähti
  • 2013 Matti Mattsson, uinti
  • 2014 Toni Vilander, autourheilu
  • 2015 Amanda Kotaja, yleisurheilu
  • 2016 Leo-Pekka Tähti

   
Porin Urheilutoimittajain kerho
«  Marraskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti