Anssi Koivurannasta Pohjois-Pohjanmaan vuoden urheilija
12.12.2009 15:54 Uutiset / Oulun Seudun Urheilutoimittajat

Oulun seudun urheilutoimittajat valitsivat Pohjois-Pohjanmaan parhaaksi urheilijaksi yhdistetyn Maailman cupin voittajan, Kuusamon Erä-Veikkoja edustavan Anssi Koivurannan.  Äänestyksessä toiseksi ja samalla parhaaksi naisurheilijaksi tuli varsin tiukan kisan jälkeen naisten viestin maailmanmestari, maastohiihtäjä Riitta-Liisa Roponen Oulun Hiihtoseurasta.

Äänestys ratkesi ykkössijoilla, joita Koivuranta sai 22 Roposen 13 vastaan. Seuraavat sijat menivät taitoluistelun EM-pronssimitalisti Susanna Pöykiölle (Oulun Luistelukerho) ja mr. Jääpallo Samuli Niskaselle (OLS), joka oli voittamassa Suomelle jääpallon MM-pronssia viime keväänä. 

 Urheilutoimittajien äänestykseen osallistui lähes 40 prosenttia OSUTin jäsenistä.

Maakunnan parhaan urheilijan palkinto luovutettiin lauantaina kolmannen kerran järjestetyssä Pohjois-Pohjanmaan Liikunnan (PoPLi) palkitsemisgaalassa. Tapahtumassa jaettiin runsaasti stipendejä ja tunnustuksia vuoden 2009 ansioista.

PoPLin hallitus valitsi seuraavat palkituiksi:
- Vuoden seura Oulun Hiihtoseura
- Vuoden joukkue Northern Lights Cheerleader, MM-hopeajoukkue
- Vuoden nuorisovetäjä Kari Koivikko (Oulun Naisfutis)
- Vuoden valmentaja Toni Roponen (Oulun Hiihtoseura)
- Vuoden nuori (15 - 22 v) naisurheilija Noora Laukkanen (Oulun Uimarit-73, uinti)
- Vuoden nuori miesurheilija Niko Räsänen (Oulun Tarmo, pikaluistelu)
- Myönteisimmin kehittynyt laji tyttöjalkapalloilu (palkinnon vastaanottivat SPL Pohjois-Suomen piirin edustajat)
- Vuoden 2009 yhteistyökumppani Oulun Yliopisto

Vuoden Lasten Liikuttajan tunnustuksen sai Pohjois-Suomen Yksityiset päiväkodit ry ja vuoden koulutta-jiksi valittiin Heli Metsävirta, Sirpa Pehkonen, Jaana Pietilä, Janne Helttunen ja Jouko Kari. Vuoden 2009 Liikuttajaksi valittiin Jaakko Huovinen (Taivalkosken Kuohu). Liikunnan tasa-arvotyöstä palkittiin Kiimingin Urheilijat.

Stipendin saivat myös maakunnan tämänvuotiset PoPLin jäsenseuroja edustavat arvokisamitalistit: Helin Anne (Oulun Kärpät, jääkiekon MM III), Jalosuo Mira (Oulun Kärpät, jääkiekon MM III), Keränen Jukka (Oulun kuurojen urheiluseura Ryhti, jääkiekon MM I), Kovalainen Simo (Ryhti, jääkiekon MM I), Kuisma Mira (Oulun Kärpät, jääkiekon MM III), Lantto Kristian (Ryhti, jääkiekon MM I, valittiin MM-kisojen All Stars-kentällisen keskushyökkääjäksi), Liikamaa Arttu (Ryhti, jääkiekon MM I), Liimatainen Marko (Ryhti, jääkiekon MM I), Niskanen Samuli, (Oulun Luistinseura, jääpallo MM III), Pylväs Aleksi (Ryhti, jääkiekon MM I), Pöykiö Susanna (Oulun Luistelukerho, taitoluistelu EM III), Roponen Riitta-Liisa (Oulun Hiihtoseura, maastohiihto, viestin MM I), Runtti Petri (Range Masters, haulikkopractical EM I) ja Sirviö Saija (Oulun Kärpät, jääkiekon MM III).


 


   
Oulun Seudun Urheilutoimittajat
«  Lokakuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat