Lapin parhaat kautta aikojen

Lapin parhaat urheilijat kautta aikojen

  • 1964 Eero Mäntyranta, hiihto
  • 1965 Aulis Kairento, yleisurheilu
  • 1966 Eero Mäntyranta, hiisto
  • 1967–1969 ei valittu
  • 1970 Tauno Käyhkö, mäkihyppy
  • 1971–1977 ei valittu
  • 1978 Taina Impiö, hiihto
  • 1979 Seppo Keskinarkaus, suunnistus
  • 1980 Jouko Törmänen, mäkihyppy
  • 1981 Taisto Halonen, paini
  • 1982–1983 Martti Koskela, keilailu
  • 1984 Jukka Ylipulli, yhdistetty
  • 1985 Vesa Kähkölä, yleisurheilu
  • 1986 Jaarli Pirkkiö, painonnosto
  • 1987 Rovaniemen Palloseura, jalkapallo
  • 1988 Tuomo Ylipulli, mäkihyppy
  • 1989 Esko Parpala, yleisurheilu
  • 1990–1992 Jari Isometsä, hiihto
  • 1993–1994 Jari Lipponen, jousiammunta
  • 1995 Mika Halvari, yleisurheilu
  • 1996 Jari Isometsä, hiisto
  • 1997 Hannu Manninen, yhdistetty
  • 1999 Kalle Palander, alppihiihto
  • 2000 Janne Lahtela, freestyle
  • 2001 Pirjo Manninen, hiisto
  • 2002 Janne Lahtela, freestyle
  • 2003 Kalle Palander, alpphiihto
  • 2004 Hannu Manninen, yhdistetty
  • 2005–2006 Tanja Poutiainen, alppihiihto
  • 2007 Hannu Manninen, yhdistetty
  • 2008–2009 Tanja Poutiainen, alppihiihto
  • 2010 Hannu Manninen, yhdistetty
  • 2011 Olli-Markus Taivainen, suunnistus/hiihtosuunnistus
  • 2012 Tanja Poutiainen, alppihiihto
  • 2013 Rovaniemen Palloseura, jalkapallo
  • 2014 Sami Jauhojärvi, hiisto
  • 2015 Rovaniemen Palloseura, jalkapallo
  • 2016 Johanna Peiponen, yleisurheilu
  • 2017 Natalia Kuikka, jalkapallo
Allun lautanen (paras nuori urheilija)

  • 1994 Hannu Manninen, yhdistetty
  • 1995 Sanna-Leena Perunka, ampumahiihto
  • 1996 Matti Keskinarkaus, suunnistus/hiihtosuunnistus
  • 1997 Tanja Poutiainen, alppihiihto
  • 1998 Pirjo Manninen, hiisto
  • 1999 Jussi Ylimäki, hiihto
  • 2000 Mona-Liisa Malvalehto, hiihto
  • 2001 Sami Jauhojärvi, hiihto
  • 2002 Antti Autti, lumilautailu ja Sari Keskitalo, yleisurheilu
  • 2003 Ari Inkerö, yleisurheilu
  • 2004 Janne Turpeenniemi, jalkapallo
  • 2005 Olli-Markus Taivainen, suunnistus/hiihtosuunnistus
  • 2006 Janne Ryynänen, yhdistetty
  • 2007 Jenni Niskala, uinti
  • 2008 Jani Kiiskilä ja Johanna Peiponen, yleisurheilu
  • 2009 Jukka Honkavuori, autourheilu
  • 2010 Jussi Kanervo, yleisurheilu
  • 2011 Juho Jumisko, yleisurheilu
  • 2012 Suvi Oikarinen, hiihtosuunnistus
  • 2013 Anna Haataja, suunnistus, hiihto, ampumahiihto
  • 2014 Mika Kinisjärvi, ammunta
  • 2015 Olli Ojanaho, suunnistus
  • 2016 Vili Saarijärvi, jääkiekko
  • 2017 Ronny Brännkärr, uinti

Vuoden valmentaja

  • 2014 Reijo Jylhä, hiihto
  • 2015 Juha Malinen, jalkapallo
  • 2016 Aira Peiponen, yleisurhelu
  • 2017 Petri Tanninen, painonnosto

   
Lapin Urheilutoimittajakerho
«  Elokuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat