Vuoden Parhaat

 Varsinais-Suomen parhaat urheilijat 1950 - 2016

Turun Urheilutoimittajien Kerho on valinnut vuoden parhaita urheilijoita heti toisesta toiminta-
vuodesta 1950 lähtien. Vuoteen 1962 asti valittiin Turun parhaat urheilijat ja siitä lähtien
vuosittain Varsinais-Suomen parhaat urheilijat.

Paras naisurheilija valittiin vuodesta 1951 lähtien vuoteen 2008 asti. Vuoteen 1962 asti valittiin Turun paras ja vuodesta 1963 lähtien Varsinais-Suomen paras urheilija.

Varsinais-Suomen paras urheilija 2016

1. Wilma Murto 230
2. Minna Nikkanen 165
3. Oskari Forsman 92
4. Juho Nenonen 78
5. Robin Hull 77
6. Tomi Kallio 75
7. Henrik Goesch 55
8. Elmo Jankari 50
8. Juho Kanerva 50
10. Aleksi Ojala 48

VUODEN VALMENTAJA:
Jarno Koivunen (Wilma Murron ja Minna Nikkasen valmentaja)
VUODEN JOUKKUE:
Hurrikaani-Loimaa (lentopallon SM 2.)
VUODEN URHEILUTEKO:
Vilpas Ultras, koripallon salolainen fani-ilmiö

Lajikohtaiset:
Amer. jalkapallo: Ilkka Koiranen Anders Trojans Turku
Ampumahiihto: Lauri Eskola LoiJankko (SM 33.)
Ampumaurheilu: Tero Hovila SaSA (pienoiskivääri SM 1.)
Autourheilu: Sami Talvitie AUA (Formula Ford SM 3.)
Biljardi: Robin Hull KK-79 (snooker Shoot out rank. 1.)
Frisbeeurheilu: Seppo Paju 7k (SM 5.)
Futsal: Arber Istrefi SoVo (maajoukkuepelaaja, voitti runkosarjan pistepörssin)
Golf: Krista Bakker HGCC (Euroopan tour 10 parhaan joukossa)
Hockey: Andrei Panschin HC Kilppari
Ilmailu: Tapani Wallin TLK (taitolento PM 2. & SM 3. Sportsman-luokka)
Jalkapallo: Oskari Forsman TPS
Jousiammunta: Jean-Pierre Antonios Arcus (paralymp. 9., para-EM 9.)
Judo: Mikko Niemi TJS (SM 1. yli 100 kg)
Jääkiekko: Tomi Kallio TPS
Keilailu: Petra Eriksson-Sola Nasevat Raisio (SM 5., parikilp. SM 2.)
Koripallo: Juho Nenonen Vilpas
Käsipallo: Andreas Nyström ÅIFK
Kävely: Aleksi Ojala TuWe (20 km SM 1., olympiaedustaja)
Lentopallo: Luke Smith Hurrikaani-Loimaa
Luistelu: Anneli Kymäläinen TuUL (pikarullaluist. rank. 1., Tallinna GP 1.)
Maastohihto: Johanna Matintalo PöU (30 km SM 9.)
Melonta: Miika Dietrich SMM (EM 1000 m B-fin. 3., 500 m B-fin. 1.)
Miekkailu: Mikko HonkasaloTM (ranking 6.)
Moottoripyöräily: Niko Mäkinen WCRC (superbike EM 1. yksityiskuljett. sarja)
Moottoriveneily: Kalle Viippo SKV (Formula 4 MM 3., SM 2.)
Nyrkkeily: Mia Salokannel TuTe (51 kg SM 2, Ruskaturnaus 1.)
Paini: Fatos Durmishi TWM (vapaapaini 57 kg SM 1.)
Painonnosto: Eero Retulainen TAK (94 kg PM 1.)
Pesäpallo: Aleksi Mäkelä PöU
Purjehdus: Niko Salomaa TPS (2,4 mR paralymp. 8.)
Pyöräily: Pia Pensaari TVC (3 x SM 1., 3 km aika-ajo SE)
Pöytätennis: Roope Kantola TuKa (ranking 11.)
Ratsastus: Elmo Jankari TR (olympiaedust.)
Raviohjastaja: Harri Koivunen Turku (Metsämäki ajajaliigan 1.)
Ringette: Susanna Tapani RNK Flyers (maajoukkue)
Salibandy: Ville Hirvisuo TPS Salibandy
Soutu: Eeva Karppinen NS (pariairokaksikko EM 8., SM 1.)
Squash: Henrik Mustonen TSSq (MM-ranking 58., Suomen ranking 2.)
Sulkapallo: Valtteri Nieminen Clear (ranking 9.)
Suunnistus: Fredric Portin PaRa (MM keski 10., MM pitkä 16., SM-rank. 1.)
Taekwondo: Triin Saviauk Budokwai Taekwondo (poomsae: ryhmä MM 3.)
Tanssi: Juho Päivinen - Mari Munne Bolero (Boogie woogie MM 7.)
Tennis: Eero Vasa ÅLK (ranking 5.)
Thainyrkkeily: Jussi Santalahti TTBC (SM 1., WMC-liiton PM 1.)
Triathlon: Henrik Goesch TuUL (sprintti SM 1., puolimatka 1.)
Uimahyppy: Jouni Kallunki AU (3 m ponn.lauta EM 26., 1 m 15.)
Uinti: Patricia Aschan RaisU (400 sku EM 22.)
Vapaaottelu: Teemu Packalen FFG (1 voitto UFC)
Vesipallo: Sandor Barany Jr. TU (SM 1.)
Voimanosto: Hanna Rantala LaiVoi (47 kg yht.tulos EM 1., 52 kg penkkipunn. MM 1.)
Voimistelu: Juho Kanerva TuUL (hevonen SM 1., EM-joukkue 16.)
Yleisurheilu: Wilma Murto SalVi (EM 7., SE 471)

Varsinais-Suomen parhaat urheilijat 2015

1. Jarkko Nieminen TVS 235
2. Minna Nikkanen SomE 214
3. Nooralotta Neziri TuUL 121
4. Lauri Tukonen TPS 84
5. Robin Hull KK-79 82
6. Magnus Bahne Inter 76
7. Matti Nuutinen Bisons 73
8. Makwan Amirkhani Turku Muay Thai 57
9. Janina Ilkka - Saima Kokkonen Tanssitupa 56
10. Eeki Kuparinen WCRC 45

Vuoden valmentaja
Jarno Koivunen, Minna Nikkasen valmentaja
Vuoden joukkue
LP Viesti, naisten lentopallo
Vuoden urheiluteko
Voimanoston MM-kisat Salossa

Lajikohtaiset

Aerobic Milla Kallioniemi TuUL
Alppilajit Juho Dahl TuSla
Amerikkalainen jalkapallo Ville-Valtteri Suojanen Anders Trojans Turku
Ampumahiihto Lauri Eskola LoimJa
Ampumaurheilu Karoliina Helle SaSA
Autourheilu Samuli Vuorisalo KySUA
Biljardi Robin Hull KK-79
Frisbeeurheilu Seppo Paju 7k
Futsal Arber Istrefi SoVo
Golf Krista Bakker HGCC
Hockey Samin Lindroos HC Kilpparit
Ilmailu Jyri Mattila TLK
Jalkapallo Magnus Bahne Inter
Jousiammunta Juuso Huhtala Arcus
Judo Mikko Niemi TJS
Jääkiekko Lauri Tukonen TPS
Keilailu Kimmo Virtanen - Mikko Kaisti KK-Turistit
Koripallo Matti Nuutinen Bisons
Käsipallo Topias Laine ÅIFK
Kävely Aleksi Ojala TuWe
Lentopallo Dubravka Rakic LP Viesti
Luistelu Anneli Kymäläinen TuUL
Maastohiihto Anne Mäkinen TarU
Melonta Miika Dietrich SMM
Miekkailu Max Mikkilä TM
Moottoripyöräily Eeki Kuparinen WCRC
Moottoriveneily Risto Lindström UPS
Nyrkkeily Eemeli Katajisto TuUL
Paini Fatos Durmishi TWM
Painonnosto Eero Retulainen TAK
Pesäpallo Maria Kitola MynVesa
Potkunyrkkeily Kaisa Leino TJJS
Purjehdus Niko Salomaa TPS
Pyöräily Pia Pensaari TVC
Pöytätennis Roope Kantola TuKa
Ratsastus Mikko Mäentausta Merjan Talli
Raviohjastaja Harri Koivunen Turku
Ringette Susanna Tapani RNK
Salibandy Olli Laine TPS Salibandy
Soutu Eeva Karppinen NS
Squash Henrik Mustonen TSSq
Sulkapallo Valtteri Nieminen Clear
Suunnistus Miika Kirmula AngA
Taekwondo Frans Salmi Budokwai Taekwondo
Tanssi Janina Ilkka - Saima Kokkonen Tanssitupa
Tennis Jarkko Nieminen TVS
Thainyrkkeily Daniel Forsberg Turku Muay Thai
Triathlon Henrik Goesch TuUL
Uimahyppy Jouni Kallunki AU
Uinti Roosa Mört ÅSK
Vapaaottelu Makwan Amirkhani Turku Muay Thai
Vesipallo Maksim Strontsev TU
Voimanosto Hanna Rantala LaVo
Voimistelu Juho Kanerva TuUL
Yleisurheilu Minna Nikkanen SoE

Varsinais-Suomen parhaat urheilijat 2014

1. Jarkko Nieminen 209 pistettä
2. Minna Nikkanen 159
3. Robin Hull 109
4. Nooralotta Neziri 90
5. Matti Nuutinen 84
6. Timo Kallio 75
7. Suvi Mikkonen 73
8. Darby Thomas 66
9. Ria Öling 49
10. Viktoria Tutshashvili 48

Vuoden valmentaja
1. Kari Raatikainen LP Viesti 14
2. Jarno Koivunen Minna Nikkasen valm. 12

Vuoden joukkue
1. LP Viesti naisten lentopallo 24
2. Paimion Rasti suunnistus 2

Vuoden urheiluteko
1. Paavo Nurmi Games yleisömenestys 21
2. FC Halikko tekonurmikentän LED-valaistus ensimmäisenä Suomessa 2

Lajikohtaiset:

Aerobic: Milla Kallioniemi TuUL
Alppilajit: Juho Dahl TuSla
Amerikkalainen jalkapallo: Sami Toivonen Trojans
Ampumahiihto: Lauri Eskola LoimJa
Ampumaurheilu: Karoliina Helle SaSA
Autourheilu: Samuli Vuorisalo KySUA
Biljardi: Robin Hull KK-79
Frisbeeurheilu: Seppo Paju 7k
Futsal: Guong Tran TPK
Golf: Oona Vartiainen KGM
Hockey: Jussi Luhta HC Kilpparit
Jalkapallo: Ria Öling TPS
Jousiammunta: Jean-Pierre Antonios Arcus
Judo: Henri Tuurala Ryhti
Jääkiekko: Teemu Lassila TPS
Keilailu: Seija Pelkonen TuUL
Koripallo: Matti Nuutinen Bisons
Käsipallo: Ville Nordqvist ÅIFK
Kävely: Anne Halkivaha TuWe
Lentopallo: Viktoria Tutshashvili LP Viesti
Luistelu: Julia Salo TuUL
Maastohiihto: Anne Mäkinen TarU
Melonta: Miika Dietrich SMM
Miekkailu: Rasmus Mellanen TM
Moottoripyöräily: Eeki Kuparinen WCRC
Moottoriveneily: Ilkka Landen SKV
Nyrkkeily: Eemeli Katajisto TuUL
Paini: Timo Kallio TWM
Painonnosto: Tommi Rinne TAK
Pesäpallo: Mikko Pauna PöU
Purjehdus: Niko Salomaa TPS
Pyöräily: Elisa Turunen TVC
Pöytätennis: Roope Kantola TuKa
Ratsastus: Mikaela Lindh TSR
Raviohjastaja: Harri Koivunen Turku
Ringette: Susanna Tapani RNK
Salibandy: Pyry Luukkonen TPS Salibandy
Soutu: Eeva Karppinen NS
Squash: Henrik Mustonen TSSq
Sulkapallo: Valtteri Nieminen Clear
Suunnistus: Mikko Siren AngA
Taekwondo: Suvi Mikkonen Budokwai Taekwondo
Tanssi: Jussi Kaksonen - Reetta Mikola Bolero
Tennis: Jarkko Nieminen TVS
Thainyrkkeily: Jonna Suhonen TTBC
Triathlon: Darby Thomas TuUL
Uimahyppy: Otto Lehtonen AU
Uinti: Hilla Kortetjärvi RaisU
Vapaaottelu: Tom Niinimäki FFG
Vesipallo: Maksim Strontsev TU
Voimanosto: Hanna Rantala LaVo
Voimistelu: Juho Kanerva TuUL
Yleisurheilu: Minna Nikkanen SoE

Varsinais-Suomen parhaat urheilijat 2013

1. Jarkko Nieminen TVS (suora valinta)
2. Nooralotta Neziri TuUL 194 pist.
3. Mikko Koivisto Bisons 163
4. Jarkko Hurme TPS 100
5. Rasmus Ristolainen TPS 90
6. Robin Hull KK-79 83
7. Jean-Pierre Antonius 74
8. Timo Kallio TWM 72
9. Suvi Mikkonen Budokwai Taekwondo 63
10. Tuukka Kotti Bison 47

Lisäksi ääniä saivat:
Kaisa Jokinen LP Viesti 45
Darby Thomas TuUL 40
Tuomo Mäkelä AngA ja Juho Kanerva TuUL 36
Samuli Vuorisalo KySUA 29
Minna Nikkanen SoE ja Tom Niinimäki FFG 27
Anne Halkivaha TuWe 18
Joonas Puolamäki TPS 8
Lewis Korir TuUL 6
Fatos Durmishi TWM 4
Taisto Lalli TWM 3

LAJIEN PARHAAT

Aerobic: Pauliina Raatikainen TuUL

Alppilajit: Juho Dahl TuSla

Amer. jalkapallo: Ville Vene Trojans

Ampumahiihto: Tapio Pukki LoiJankko

Ampumaurheilu: Hanna Pitkänen TSA

Autourheilu: Samuli Vuorisalo KySUA

Biljardi: Robin Hull KK-79

Frisbeeurheilu: Seppo Paju 7k

Futsal: Joonas Puolanmäki TPK

Golf: Oona Vartiainen HGCC

Hockey: Simo Mäkelä HC Kilpparit

Jalkapallo: Jarkko Hurme TPS

Jousiammunta: Jean-Pierre Antonios Arcus

Judo: Mikko Niemi TJS

Jääkiekko: Rasmus Ristolainen TPS

Karate: Jukka Koivunen Salo Ippon

Keilailu: Jari-Pekka Laiho TPS

Koripallo: Mikko Koivisto Bisons

Käsipallo: Ville Nordqvist ÅIFK

Kävely: Anne Halkivaha TuWe

Lentopallo: Kaisa Jokinen LP Viesti

Luistelu: Julia Salo TuUL

Maastohiihto: Anne Mäkinen TarU

Melonta: Miika Dietrich SMM

Miekkailu: Teemu Seeve TM

Moottoripyöräily: Eeki Kuparinen WCRC

Moottoriveneily: Risto Lindström UPS

Nyrkkeily: Eemeli Katajisto TuUL

Paini: Timo Kallio TWM

Painonnosto: Klaus Eloranta TAK

Pesäpallo: Iina Lehkonen Turku-Pesis

Purjehdus: Rauli Leino TPS

Pyöräily: Mika Simola TuUL

Pöytätennis: Roope Kantola TuKa

Ratsastus: Mikaela Lindh TSR

Raviohjastaja: Harri Koivunen Turku

Ringette: Siiri Kallionpää RNK

Salibandy: Janne Nurminen TPS

Soutu: Eeva Karppinen NS

Squash: Teemu Eskelinen TSSq

Sulkapallo: Viola Lindberg ParBa

Suunnistus: Tuomo Mäkelä AngA

Taekwondo: Suvi Mikkonen Budokwai Taekwondo

Tanssi: Jussi Kaksonen-Reetta Mikola Bolero

Tennis: Jarkko Nieminen TVS

Thainyrkkeily Daniel Forsberg Turku Thaiboxing Club

Triathlon: Darby Thomas TuUL

Uimahyppy: Otto Lehtonen AU

Uinti: Mika Sola RaisU

Vesipallo: Maksim Strontsev TU

Voimanosto: Jarno Ruohonen SaVo

Voimistelu: Juho Kanerva TuUL

Yleisurheilu: Nooralotta Neziri TuUL

Vuoden valmentaja: Greg Gibson Bisons

Vuoden joukkue: LP Viesti Salo

Vuoden urheiluteko: Aleksi Valavuorelle suomalaisen palloilukulttuurin edistäminen yli lajirajojen

Varsinais-Suomen parhaat urheilijat 2012

1. Jarkko Nieminen Tennis

2. Suvi Mikkonen Taekwondo 176

3. Mika Ojala Jalkapallo 166

4. Nooralotta Neziri Yleisurheilu 116

5. Mikko Koivisto Koripallo 102

6. Tuomo Mäkelä Suunnistus 91

7. Toni Kolehmainen Jalkapallo 64

8. Henrik Moisander Jalkapallo 43

9. Irakli Sirbiladze Jalkapallo 40

10. Erkka Korpiaho Moottoripyöräily 38

LISÄKSI ÄÄNIÄ SAIVAT:

Lewis Korir 28

Mikaela Lindh 26

Harri Koivunen 25

Marko Anttila 21

Jesse Mäntylä 20

Susanna Tapani 20

Fredric Portin 19

Matti Nuutinen 18

Mika Sola 13

Niko Salomaa 7

LAJIEN PARHAAT

Aerobic: Pauliina Raatikainen TuUL

Alppilajit Kalle Dahl TuSla

Amer. jalkapallo: Miko Ylikoski Trojans

Ampumahiihto: Tapio Pukki LoiJankko

Ampumaurheilu: Karoliina Helle SaSA

Autourheilu: Mika Mäkinen KySUA

Futsal: Joonas Puolanmäki SoFo

Golf: Kalle Samooja AG

Hiihto: Anne Mäkinen TarU

Jalkapallo: Mika Ojala Inter

Jousiammunta: Juuso Huhtala Arcus

Judo: Emilia Tuomikoski Ryhti

Jääkiekko: Marko Anttila TPS

Karate: Ann-Marie Nummila Salo Ippon

Keilailu: Niko Kurppa SC

Koripallo: Mikko Koivisto Bisons

Käsipallo: Andreas Nyström ÅIFK

Lentopallo: Jesse Mäntylä Hurrikaani

Luistelu: Julia Salo TuUL

Melonta: Miika Dietrich SMM

Miekkailu: Rasmus Mellanen TM

Moottoripyöräily: Erkka Korpiaho TMK

Moottoriveneily: Risto Lindström UPS

Nyrkkeily: Eemeli Katajisto TuUL

Paini: Timo Kallio TWM

Painonnosto: Klaus Eloranta TAK

Pesäpallo: Emma Nieminen Turku-Pesis

Purjehdus: Niko Salomaa TPS

Pyöräily: Pia Pensaari TVC

Pöytätennis: Roope Kantola TuKa

Ratsastus: Mikaela Lindh TSR

Raviohjastaja: Harri Koivunen Turku

Ringette: Susanna Tapani RNK

Salibandy: Miko Kailiala TPS

Soutu: Juho Karppinen NS

Squash: Teemu Eskelinen TSSq

Sulkapallo: Viola Lindberg ParBa

Suunnistus: Tuomo Mäkelä AngA

Thainyrkkeily Kati Kaareskoski Turku Thaiboxing Club

Taekwondo: Suvi Mikkonen Budokwai Taekwondo

Tanssi: Jussi Kaksonen-Reetta Mikola Bolero

Tennis: Jarkko Nieminen TVS

Triathlon: Darby Thomas TuUL

Uimahyppy: Otto Lehtonen AU

Uinti: Mika Sola RaisU

Vesipallo: Thomas Eriksson TU

Voimanosto: Teemu Leppänen PiKe

Voimistelu: Juho Kanerva TuUL

Yleisurheilu: Nooralotta Neziri TuUL

Varsinais-Suomen Parhaat Urheilijat 2011

10-lista

1. Jarkko Nieminen
2. Mika Ojala 247 pistettä
3. Minna Nikkanen 165
4. Atte Engren 124
5. Taisto Lalli 106
6. Timo Furuholm 99
7. Joonas Granberg 94
8. Kalle Pinomäki – Matti Kaskinen 88
9. Riikka Arminen 82
10. Susanna Tapani 79


Lajien parhaat

Aerobic Pauliina Raatikainen TuUL
Amer. jalkapallo Sami Toivonen Trojans
Ampunahiihto Tapio Pukki LoiJankko
Ampumaurheilu Karoliina Helle SaSA
Autourheilu Kalle Pinomäki - TuA
Matti Kaskinen SaUA
Budolajit Roosa Närhi Budokwai – taekwondo
Curling Tero Tähtinen Naantalin Curlingseura
Futsal Kai Lempinen TPK
Golf Joonas Granberg AG
Hiihto Thomas Ramstedt PIF
Ilmailu Mia Montonen TIK
Jalkapallo Mika Ojala Inter
Jousiammunta Jean-Pierre Antonius Arcus
Jääkiekko Atte Engren TPS
Keilailu Jere Oksanen SC
Koripallo Matti Nuutinen Vilpas/Bisons
Käsipallo Andreas Nyström ÅIFK
Lentopallo Riikka Arminen LP Viesti
Luistelu Julia Salo TuUL
Melonta Minna Lagström SMM
Miekkailu Teemu Seeve TM
Moottoripyöräily Erkka Korpiaho TMK
Moottoriveneily Risto Lindström -
Juha-Matti Valmunen UPS
Nyrkkeily Eemeli Katajisto TuUL
Paini Taisto Lalli TWM
Pesäpallo Iina Lehkonen Turku-Pesis
Purjehdus Niko Salomaa TPS
Pyöräily Matti Lehikoinen TuUL
Pöytätennis Roope Kantola TuKa
Ratsastus Mikaela Lindh TSR
Raviohjastaja Harri Koivunen Turku
Ringette Susanna Tapani RNK
Rytm.voimistelu Maiju Korpela TNV
Salibandy Lauri Stenfors TPS
Soutu Eeva Karppinen NS
Squash Teemu Eskelinen TSSq
Sulkapallo Juha Katila RaSu
Suunnistus Inga Dambe PR
Tanssi Jussi Kaksonen –
Reetta Mikkola Bolero
Tennis Jarkko Nieminen TVS
Triathlon Mika Luoto TuUL
Uinti Tanja Kylliäinen RaisU
Vesipallo Thomas Eriksson TU
Voimanosto Raija Jurkko SalVo
Voimistelu Juho Kanerva TuUL
Yleisurheilu Minna Nikkanen SomE

Vuoden valmentaja: Tomi Lemminkäinen LP Viesti
Vuoden joukkue: Inter Turku
Vuoden urheiluteko: Loimaan palloilumenestys (Hurrikaani - Bisos/Korikonkatit.

-------------------------------------------------------------------------------

Varsinais-Suomen Parhaat Urheilijat v. 2010 Niemisen Jakke.JPG (600 x 506)

1) Jarkko Nieminen
2) Jukka Lehtovaara, FC TPS 214 ääntä
3) Ilari Filppula, HC TPS 203
4) Minna Nikkanen, SomE 168
5) Taisto Lalli, TWM 129

6) Kalle Pinomäki, TuUA ja
Matti Kaskinen SaloUA 101
7) Atte Engren, HC TPS 96
8) Virginie De Carne, LP Viesti 92
9) Henri Lehtonen, FC Inter 68
10) Kalle Samooja, Aura Golf 60

Lajien parhaat

Aerobic: Mira Keränen TuUL
Alppilajit: Kalle Dahl TuSla
Amer. jalkapallo: Ville Vene TrojansTuUk Nikkanen.JPG (600 x 477)
Ampumahiihto: Tapio Pukki LoiJankko
Ampumaurheilu: Karoliina Helle SaSA
Autourheilu: Kalle Pinomäki TUA -
Matti Kaskinen SaloUA
Budolajit: Ann-Marie Nurmela Salon Ippon
Futsal: Petteri Pitkänen TPK
Golf: Kalle Samooja AG
Hiihto: Thomas Ramstedt PIF
Ilmailu: Heini Elo & Klas Ramsay TLU
Jalkapallo: Jukka Lehtovaara TPS
Jousiammunta: Jean-Pierre Antonius Arcus
Jääkiekko: Ilari Filppula TPS
Keilailu: ei valintaa tänä vuonna
Koripallo: Mikko Jalonen Korihait
Käsipallo: Andreas Nyström HC Fenix/ÅIFK
Lentopallo: Virginie De Carne LP Viesti
Luistelu: Kati Koota TuUL
Melonta: Miika Dietrich SMM
Miekkailu: Teemu Seeve TM
Moottoripyöräily: Eeki Kuparinen WCRC
Moottoriveneily: Ilkka Landen-Jussi Myllymäki SP
Nyrkkeily: Eemeli Katajisto TuUL
Paini: Taisto Lalli TWM
Painonnosto: ei valintaa tänä vuonna
Pesäpallo: Marjukka Mäkinen Turku-Pesis
Purjehdus: Miikka Nikkilä TPS
Pyöräily: Matti Lehikoinen Team Velo CyclingTuUk LP Viesti.JPG (600 x 452)
Pöytätennis: Roope Kantola TuKa
Ratsastus: Raimo Aaltonen AuRa
Raviohjastaja: Harri Koivunen Turku
Ringette: Susanna Tapani RNK
Rytminen voimistelu: Sanna-Maija Ansio TLS
Salibandy: Lasse Paju TPS
Soutu: Juho Karppinen NS
Squash: Teemu Eskelinen TSSq
Sulkapallo: Iikka Heino ParBa
Suunnistus: Maria Rantala AngA
Taitoluistelu: ei valintaa tänä vuonna
Tanssi: Jussi Kaksonen -
Reetta Mikkola Bolero
Tennis: Jarkko Nieminen TVS
Triathlon: Mika Luoto TuUL
Uimahyppy: ei valintaa tänä vuonna
Uinti: Jani Rusi AU
Vesipallo: Tommi Forsberg TU
Voimanosto: Raija Jurkko SalVo
Voimistelu: Juho Kanerva TuUL
Yleisurheilu: Minna Nikkanen SomE

Vuoden valmentaja: Kai Suikkanen TPS
Vuoden joukkue: LP Viesti, Salo
Vuoden urheiluteko: TPS:n uudelleen Turussa nostattama jääkiekkohuuma

--------------------------------------------------------------------------------------

Varsinais-Suomen parhaat urheilijat v. 2009

10-lista


1. Kasper Hämäläinen
2. Jarkko Nieminen
3. Minna Nikkanen
4. Aleksander Salak
5. Sami Aalto
6. Wayne Brown
7. Eemeli Salomäki
8. Riikka Arminen
9. Taisto Lalli
10. Jukka Lehtovaara
TPS jalkapallo
TVS tennis
SomE yleisurheilu
TPS jääkiekko
TuUL voimistelu
TPS jalkapallo
SomE yleisurheilu
LP Viesti lentopallo
TWM paini
TPS jalkapallo

194
183
95
91
89
73
62
59
58
tuuk Kappe.jpg (600 x 448)
Kappe Hämäläinen
Lajien parhaat
Aerobic
Amer.jalkapallo
Ampumahiihto
Ampumaurheilu
Autourheilu

Budolajit
Futsal
Golf
Hiihto
Ilmailu

Jalkapallo
Jousiammunta
Jääkiekko
Keilailu
Koripallo
Käsipallo
Jouni Viitanen, TuUL
Ilkka Koiranen, Trojans
Tapio Pukki, LoiJankko
Pasi Saarinen, SaSA
Kalle Pinomäki, TuUA ja
Matti Kaskinen, SaloUA
Juha-Matti Salmela, TJS
Kai Lempinen, TPK
Kalle Samooja AG
Thomas Ramstedt, PIF
Heini Elo ja Klas Ramsay, TLU
(Team Hekla)
Kasper Hämäläinen, TPS
Juuso Huhtala, Arcus
Aleksander Salak, TPS
Sami Konsteri, TuWe
Bojan Sarcévic, Korihait
Frank Isaksson, HC Dennis
Jakke Nieminen
Lentopallo
Luistelu
Lumilautailu
Melonta
Miekkailu
Moottoripyöräily
Moottoriveneily

Nyrkkeily
Paini
Pesäpallo
Purjehdus
Pyöräily
Pöytätennis
Ratsastus
Raviohjastaja
Ringette
Riikka Arminen, LP Viesti
Anneli Kymäläinen, SalVie
Harold Häkkinen, M-TAS
Miika Dietrich, SMM
Teemu Seeve, TM
Erkka Korpiaho, TMK
Ilkka Landen ja
Jussi Myllymäki, SP
Eemeli Katajisto, TuUL
Taisto Lalli, TWM
Minna Litmanen, Turku-Pesis
Kimmo Vähätalo, TPS
Mika Simola, TuUL
Mikko Kantola, TuKa
Raimo Aaltonen, AuRa
Harri Koivunen, Turku
Riikka Vainio, VG-62
Minna Nikkanen.JPG (599 x 411)
Minna Nikkanen
Rytminen voim.
Salibandy
Soutu
Squash
Sulkapallo
Suunnistus
Tanssi

Triahlon
Tennis
Uinti
Vesipallo
Voimanosto
Voimistelu
Yleisurheilu

Vuoden valmentaja
Vuoden joukkue
Vuoden urheiluteko

Sanna-Maija Ansio, TLS
Kari Koskelainen, TPS
Juho Karppinen, NS
Teemu Eskelinen, TSSq
Petri Turunen, RaSu
Bodil Holmström, TuS
Mikko Peltonen ja
Piri Lähdemaa, Lá Team
Mika Luoto, TuUL
Jarkko Nieminen, TVS
Jani Rusi, RaisU
Petri Räsänen, TU
Raija Jurkko, SalVo
Sami Aalto, TuUL
Minna Nikkanen, SomE

Pasi Rautiainen, TPS
LP Viesti, lentopallo
Turku Turnaus 25v
Triathlonisti Mika Luoto


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Parhaiksi urheilijoiksi kautta aikain on valittu seuraavat urheilijat:

Miehet Naiset

1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973

1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999

2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011

Kalevi Lehtovirta, jalkapallo
Veikko Karvonen, juoksu
Veikko Karvonen, juoksu
Denis Johansson, juoksu
Veikko Karvonen, juoksu
Voitto Hellsten, juoksu
Voitto Hellsten, juoksu
Olavi Salsola, juoksu
Raimo Heinonen, voimistelu
Pentti Rekola, juoksu
Jussi Rintamäki, juoksu
Jussi Rintamäki, juoksu
Jussi Rintamäki, juoksu
Pentti Nikula, seiväshyppy
Ilkka Mesikämmen, jääkiekko
Rauno Aaltonen, kilpa-autoilu
Rauno Aaltonen, kilpa-autoilu
Rauno Aaltonen, kilpa-autoilu
Urpo Ylönen, jääkiekko
Tuomo Peltola, suunnistus
Seppo Mäkinen, ammunta
Jarno Saarinen, moottoripyöräily
Jarno Saarinen, moottoripyöräily
Pekka Päivärinta, juoksu

Risto Nuuros, suunnistus
Pekka Päivärinta, juoksu
Pertti Karppinen, soutu
Pertti Karppinen, soutu
Pertti Karppinen, soutu
Pertti Karppinen, soutu
Pertti Karppinen, soutu
Pertti ja Reima Karppinen, soutu
Reima Salonen, kävely
Reima Salonen, kävely
Pertti Karppinen, soutu
Pertti Karppinen, soutu
Pertti Karppinen, soutu
Seppo Mäkinen, ammunta
Jukka Virtanen, jääkiekko
Eija Koskivaara, suunnistus
Petri Suominen, uinti
Mika Kuisma, suunnistus
Mikko Mäkelä, jääkiekko
Eija Koskivaara, suunnistus
Saku Koivu, jääkiekko
Annemari Sandell, juoksu
Vesa Hanski, uinti
Janne Salmi, suunnistus
Kimmo Rintanen, jääkiekko
Juha Peltola, suunnistus

Jarno Pihlava, uinti
Conny Karlsson, kuulantyöntö
Jarkko Nieminen, tennis
Jarkko Nieminen, tennis
Jarno Pihlava, uinti
Jarkko Nieminen, tennis
Jarkko Nieminen, tennis
Jarkko Nieminen, tennis
Jarkko Nieminen, tennis
Kasper Hämäläinen, jalkapallo
Jarkko Nieminen, tennis
Jarkko Nieminen, tennis


Kaisa Parviainen, keihäänheitto
Kaisa Parviainen, keihäänheitto
Ulla Kauppila, suunnistus
Ulla Kauppila, suunnistus
Marja Sappinen, voimistelu
Marja Sappinen, voimistelu
Tuovi Sappinen, voimistelu
Eira Lehtonen, voimistelu
Tuovi Sappinen, voimistelu
Ritva Koivisto, uinti
Ritva Koivisto, uinti
Eira Lehtonen, voimistelu
Tuovi Sappinen, voimistelu
Eira Lehtonen, voimistelu
Salme Paimander, voimistelu
Anna-Liisa Nissi, suunnistus
Anna-Liisa Nissi, suunnistus
Marjut Karainen, voimistelu
Anna-Liisa Peltola, suunnistus
Liisa Liukkonen, suunnistus
Sinikka Tyynelä, juoksu
Liisa Veijalainen, suunnistus
Liisa Veijalainen, suunnistus ja
Sinikka Tyynelä, juoksu
Liisa Veijalainen, suunnistus
Liisa Veijalainen, suunnistus
Liisa Veijalainen, suunnistus
Sinikka Tyynelä, juoksu
Liisa Veijalainen, suunnistus
Liisa Veijalainen, suunnistus
Päivi Meriluoto, jousiammunta
Minna Vehmasto, korkeushyppy
Päivi Meriluoto, jousiammunta
Annariitta Kottonen, suunnistus
Päivi Meriluoto, jousiammunta
Annariitta Kottonen, suunnistus
Päivi Meriluoto, jousiammunta
Annariitta Kottonen, suunnistus
Eija Koskivaara, suunnistus
Eija Koskivaara, suunnistus
Eija Koskivaara, suunnistus
Liisa Jurkko, voimanosto
Eija Koskivaara, suunnistus
Eija Koskivaara, suunnistus
Sanna Hernesniemi, juoksu
Annemari Sandell, juoksu
Annemari Sandell, juoksu
Satu Salonen, hiihto
Johanna Asklöf, suunnistus
Annemari Sandell, juoksu

Reeta-Mari Kolkkala, suunnistus
Reeta-Mari Kolkkala, suunnistus
Satu Salonen, hiihto
Johanna Risku, yleisurheilu
Kirsi Valasti, yleisurheilu
Johanna Lehtinen,yleisurheilu
Johanna Lehtinen, yleisurheilu
Minna Nikkanen, yleisurheilu
Katri Lindeqvist, suunnistus
naista ei enää erikseen valita


2012 Jarkko Nieminen, tennis
2013 Jarkko Nieminen, tennis
2014 Jarkko Nieminen, tennis
2015 Jarkko Nieminen, tennis
2016 Wilma Murto, seiväshyppy


   
Turun Urheilutoimittajien Kerho
«  Joulukuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat