HS, Iltalehti/MTV3 ja STT ratkaisevat salibandymestaruuden
7.4.2009 19:21 Uutiset / Helsingin Urheilutoimittajat Mestaruutta puolustava Iltalehti/MTV3 saa haastajikseen Helsingin Sanomat ja Suomen Tietotoimiston, kun tammikuun lopussa on haussa Helsingin urheilutoimittajien kolmas salibandymestari. Taitava IL/MTV3 oli omassa alkulohkossaan vakuuttava, vaikka haastajat pitivätkin sitä vahvalla tsempillään ajoittain kovilla.
HS voitti maanantaina 21. tammikuuta pelatun ensimmäisen alkulohkon, jossa oli mukana kolme joukkuetta. HS perusti pelinsä kivikovaan puolustukseen ja nopeisiin vastaiskuihin.
Tiistaina 22. tammikuuta neljän joukkueen alkulohkosta jatkoon seuloutuivat kaikki ottelunsa voittanut Iltalehti/MTV3 sekä STT, joka kohtasi parempansa vain hallitsevan mestarin kyydissä. STT joutui koville myös tasaisen lohkon muissa otteluissa, mutta venyi kahden maalin voittoihin niin YLE Sportenista kuin IS/Veikkaajasta.

Lopputurnaus pelataan Myllypurossa 28. tammikuuta. Avausotteluun arvottiin vastakkain HS ja STT. Tuon ottelun häviäjä kohtaa seuraavaksi IL/MTV3:n ja finaali huipentuu avausottelun voittajan ja IL/MTV3:n otteluun.

Helsingin urheilutoimittajat ry:n (HUT) salibandyn mestaruusturnaus 2008:
Alkulohkot:
A-lohko (21.1. klo 9–12, peliaika 2x20 min):


HBL–YLE 9–1 (2–0)
Filip Saxen (Jesper von Hertzen) 1–0, 13. Christoffer Herberts (von Hertzen) 2–0, 23. von Hertzen (Peter Buchert) 3–0, 27, Janne Strang (Jonas von Wendt) 4–0, 29. Buchert (Herberts) 5–0, 30. von Hertzen 6–0, 32. Tommy Pohjola (von Hertzen) 7–0, 35. Teemu Niikko YLE 2 min, 36. von Hertzen (von Wendt) 8–0 yv, 37. YLE oma maali 9–0, 40. Juuso Aulanko (Kimmo Porttila) 9–1.

Ottelun palkittu pelaaja: Jesper von Hertzen HBL.

HS–YLE 10–3 (6–1)
Matti Mielonen (Erno Rautarinta) 1–0, 5. Ville Volanen (Pasi Salminen) 2–0, 9. Rautarinta (Teemu Hoikkala) 3–0, 10. Juuso Aulanko (Jyri Kivimäki) 3–1, 11. Rautarinta (Volanen) 4–1, 13. Rautarinta (Petteri Ala-Kivimäki) 5–1, 16. Rautarinta (Volanen) 6–1, 22. Rautarinta (Mielonen) 7–1, 27. Kivimäki (Lauri Sihvonen) 7–2, 29. Niki Juusela YLE 2 min, 30. Rautarinta (Volanen) 8–2 yv, 30. Juusela YLE 2 min, 36. Sihvonen (Johannes Oikarinen) 8–3, 38. Salminen (Volanen) 9–3, 39. Hoikkala (Rautarinta) 10–3 tm.

Ottelun palkittu pelaaja: Erno Rautarinta HS.

HBL–HS 4–8 (2–5)
Erno Rautarinta (Ville Volanen) 0–1, 9. Pasi Salminen (Tero Hakola) 0–2, 10. Rautarinta (Teemu Hoikkala) 0–3, 13. Rautarinta (Volanen) 0–4, 18. Volanen 0–5, 19. Peter Buchert (Janne Strang) 1–5, 20. Buchert (Jesper von Hertzen) 2–5, 23. Jonas von Wendt 3–5, 29. Rautarinta (Salminen) 3–6, 34. Buchert (von Hertzen) 4–6, 36. Hoikkala HS 2 min, 39. von Wendt HBL 2 min, 40. Rautarinta (Volanen) 4–7 yv, 40. Salminen (Volanen) 4–8.

Ottelun palkittu pelaaja: Tapio Keskitalo HS.

Lohkon loppujärjestys: 1) Helsingin Sanomat 4 pistettä (maaliero 18–7), 2) Hufvudstadsbladet 2 pistettä (13–9), 3) YLE 0 (4–19). HS selviytyi lopputurnaukseen.

B-lohko (22.1. klo 9–13, peliaika 2x15 min):

STT–YLE Sporten 4–2 (2–1)

Antti Tiri (Tuomas Arkimies) 1–0, 12. William Hancock (Niklas Henrichson) 1–1, 15. Öjvind Strömsholm (Teemu Karenius) 2–1, 19. Mika Pettersson (Panu Tuunala) 3–1, 28. Iiro Keurulainen (Tuunala) 4–1, 29. Kristian Karlsson (Toni Kallio) 4–2, 30. Jussi Virkkunen STT 2 min (kärsi Tuomas Savonen).

Ottelun palkittu pelaaja: Panu Tuunala STT.

Iltalehti/MTV3–Ilta-Sanomat/Veikkaaja 3–0 (3–0)
Panu Markkanen (Tomi Salomaa) 1–0, 9. Jussi Ojala (Salomaa) 2–0, 14. Markkanen 0–3.

Ottelun palkittu pelaaja: Mika Seppänen IS/Veikkaaja.

IS/Veikkaaja–YLE Sporten 4–3 (1–3)
Christoffer Andersson 0–1, 4. Kristian Karlsson 0–2, 10. William Hancock 0–3, 15. Timo Sirola (Jarmo Kumpulainen) 1–3, 16. Saku Sundelin (Juha Kanerva) 2–3, 22. Markus Haapamäki (Sirola) 3–3, 26. Sirola (Sundelin) 4–3.

Ottelun palkittu pelaaja: Timo Sirola IS/Veikkaaja.

STT–Iltalehti/MTV3 3–5 (2–1)
Panu Tuunala 1–0, 11. Tuunala (Mika Pettersson) 2–0, 15. Panu Markkanen (Jussi Ojala) 2–1, 15. Tuunala STT 2 min, 20. Christian Berg (Ojala) 2–2, 22, Tomi Salomaa (Oskari Saari) 2–3, 25. Ojala 2–4, 27. Tuunala 3–4, 28. Markkanen (Salomaa) 3–5.

Ottelun palkittu pelaaja: Jussi Ojala IL/MTV3.

IS/Veikkaaja–STT 2–4 (0–2)
Antti Tiri STT 2 min, 12. Iiro Keurulainen (Tiri) 0–1, 14. Panu Tuunala (Tuomas Arkimies) 0–2, 16. Harri Pirinen (Petri Seppä) 1–2, 18. Saku Sundelin (Seppä) 2–2, 21. Jukka Auramies (Tuunala) 2–3, 24. Arkimies STT 2 min, 27. Keurulainen (Tiri) 2–4.

Ottelun palkittu pelaaja: Johanna Vuonokari STT.

Iltalehti/MTV3–YLE Sporten 7–2 (3–1)
Tomi Salomaa (Christian Berg) 1–0, 9. Jussi Ojala (Salomaa) 2–0, 13. Berg (Ojala) 3–0, 15. William Hancock (Jonny Smeds) 3–1, 20. Christoffer Andersson (Hancock) 3–2, 23. Ojala (Salomaa) 4–2, 25. Berg 5–2, 26. Oskari Saari (Salomaa) 6–2, 28. Saari IL/MTV3 2 min, 29. Salomaa 7–2.

Ottelun palkittu pelaaja: Toni Kallio YLE Sporten.

Lohkon loppujärjestys: 1) Iltalehti/MTV3 6 pistettä (maaliero 15–5), 2) Suomen Tietotoimisto 4 (11–9), 3) Ilta-Sanomat/Veikkaaja 2 (6–10), 4) YLE Sporten 0 (7–15). Iltalehti/MTV3 ja STT selviytyivät lopputurnaukseen.

Lopputurnaus pelataan 28. tammikuuta kello 9–12 Myllypuron Ed Station -hallissa (Sonera-kenttä).

   
Helsingin Urheilutoimittajat
«  Lokakuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat