Pääkaupunkiseudun paras

Helsingin Urheilutoimittajat on jo vuodesta 1980 asti palkinnut vuosittain Pääkaupunkiseudun paras -tittelin saavan urheilijan. Vuodesta 1989 on jaettu myös muusta urheilun eteen tehdystä työstä Vuoden urheiluteko -palkinto.

PÄÄKAUPUNKISEUDUN PARHAAT 1980-2016:

1980 Esko Rechardt, purjehdus
1981 Ari Vatanen, autourheilu
1982 Ilkka Äyräväinen, yleisurheilu
1983 Tiina Lillak, yleisurheilu
1984 HNMKY, koripallo
1985 Pekka Vehkonen, moottoripyöräily
1986 Marjo Matikainen, hiihto
1987 Marjo Matikainen, hiihto
1988 Marjo Matikainen, hiihto
1989 Marjo Matikainen, hiihto
1990 Kyra Kyrklund, ratsastus
1991 Tommi Ahvala, moottoripyöräily
1992 Markus Ketterer, jääkiekko
1993 Antti Kasvio, uinti
1994 Antti Kasvio, uinti
1995 Valentin Kononen, yleisurheilu
1996 Jokerit edustusjoukkue, jääkiekko
1997 Petri Leskinen & Kristian Heinilä, purjehdus
1998 Mika Häkkinen, autourheilu
1999 Mika Häkkinen, autourheilu
2000 Thomas Johanson& Jyrki Järvi, purjehdus
2001 Mika Immonen, biljardi
2002 Juha Salminen, moottoripyöräily
2003 Hanna-Maria Seppälä, uinti
2004 Olarin Voimistelijat Dynamot, joukkuevoimistelu
2005 Kai Virtanen, keilailu
2006 Amin Asikainen, nyrkkeily
2007 Kimi Räikkönen, autourheilu
2008 Valtteri Filppula, jääkiekko
2009 Laura Lepistö, taitoluistelu
2010 Laura Lepistö, taitoluistelu
2011 Mikael Granlund, jääkiekko
2012 Tuuli Petäjä-Sirén, purjehdus
2013 Mårten Boström, suunnistus
2014 Kaisa Lehtonen, triathlon
2015 Teuvo Teräväinen, jääkiekko
2016 Henri Kontinen, tennis

PÄÄKAUPUNKISEUDUN URHEILUTEKO 1989-2016:

1989 Otso Vilhunen, Voimisteluliitto
1990 Ari Jaakkola, uintivalmentaja
1991 Helsingin Suunnistajat, Iltarastit
1992 Helsingin jääkiekkoilijat, työ Lastenklinikan hyväksi
1993 Kari Ormo, uintivalmentaja
1994 Guy Mattson, koululaisurheilu
1995 Max Westerberg, jalkapallon Helsinki Cup
1996 Jari Kylmänen, keilailuvalmentaja
1997 Carl Jungebrand, koripalloerotuomari
1998 Antti Muurinen, jalkapallovalmentaja
1999 Reijo Jalava, huoltaja, jalkapallo
2000 Jarmo Salonen, lentopalloerotuomari
2001 Helsingin Pyttykerho
2002 Henrik Dettmann, koripallovalmentaja
2003 Vantaan Jalkapalloseuran iltapäiväkerhotoiminta
2004 Murtsikkakirjasto, Helsinki
2005 Bewe Sportin koulukaukalopallotoiminta
2006 Tapiolan Hongan Espoo Human Rights -toiminta
2007 Jenni Vähämaa, taitoluistelu, Finlandia Trophyn voitto
2008 Tomi Maanoja, Jussi Vasara, alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue EM-kisoihin
2009 Markku Koski, lumilautailun big airin maailmanmestaruus
2010 PK-35 Vantaa, naisten jalkapallojoukkueen Suomen mestaruus
2011 Helsingin Jalkapalloklubi, miesten jalkapallojoukkueen Suomen mestaruus ja Suomen cupin voitto
2012 Toni Piispanen, paralympialaisten kultamitali ratakelauksen 100 metriltä
2013 Team Uniquen nousu muodostelmaluistelun maailmanmestariksi
2014 HIFK:n nousu sarjanousijana Ykkösestä jalkapallon Veikkausliigaan
2015 Stadion-säätiö, Penkkiurheiluviikko
2016 Pekka Päivärinta ja Kirsi Kainulainen, ratamoottoripyöräilyn sivuvaunuluokan maailmanmestaruus


   
Helsingin Urheilutoimittajat
«  Marraskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat