Lajien parhaat urheilijat 2017 on valittu
17.1.2018 9:44 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

Lajien parhaat urheilijat 2017 on valittu

Lajien parhaat urheilijat 2017 on valittu

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat urheilijat 2017 -valinnat on tehty. Lajien parhaita urheilijoita on valittu vuodesta 1946 lähtien. Ensin lajeja oli mukana vain muutama, mutta lajivalikoima on vuosien mittaan jatkuvasti laajentunut. Tänä vuonna lajinsa paras nimettiin 71 eri lajissa.

Lajien parhaat 2017

Aerobic: Laura Vihervä, Valkeakosken Koskenpojat
Alamäkiluistelu
: Mirko Lahti
Alppilajit
: Santeri Kiiveri, Saimaa Ski (Lappeenranta)
Amerikkalainen jalkapallo
: Chris Mulumba, Colorado Buffaloes (USA)
Ampumahiihto
: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat
Ampumaurheilu
: Teemu Rintala, Sibbo Skyttegille
Autourheilu
: Valtteri Bottas
Biljardi
: Kim Laaksonen, AuraBiljardi (Turku)
Curling
: Oona Kauste, Ålands Curlingklubb - Tomi Rantamäki, Hyvinkää Curling Club
Darts
: Kim Viljanen, Kontulan Tikkaklubi (Helsinki)
Freestyle
: Elias Syrjä, Vuokatti Slalom (Sotkamo)
Frisbeegolf
: Seppo Paju, Frisbeegolfseura 7k (Turku)
Futsal
: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)
Golf
: Tapio Pulkkanen, Kymen Golf (Kotka)
Hiihtosuunnistus
: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti (Forssa)
Hockey
: Petri Jalonen, Seinäjoki United
Ilmailu
: Janne Lappi, Lennokkikerho RAKU (Vantaa)
Jalkapallo
: Lukas Hradecky, Eintracht Frankfurt (Saksa)
Jousiammunta
: Anne Lantee, Jousiammuntaseura Robin Hood (Espoo)
Judo
: Emilia Kanerva, Kirkkonummen Judoseura
Jääkiekko
: Pekka Rinne, Nashville Predators (USA)
Jääpallo
: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi)
Karate
: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Keilailu
: Petteri Salonen, Tampereen Keilakerho
Koripallo
: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)
Käsipallo
: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki)
Lentopallo
: Lauri Kerminen, Kuzbass Kemerovo (Venäjä)
Lumilautailu
: Matti Suur-Hamari
Maastohiihto
: Iivo Niskanen, Vuokatti Ski Team (Sotkamo)
Melonta
: Jeremy Hakala, Kangasalan Melojat - Miika Nykänen, Mikkelin Melojat
Miekkailu
: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu
: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat
Moottoripyöräily
: Pekka Päivärinta, Keravan Moottorikerho - Kirsi Kainulainen, Ylä-Savon Moottorikerho
Moottoriveneily
: Juho-Matti Manninen, Veneurheilijat (Helsinki)
Mäkihyppy
: Janne Ahonen, Lahden Hiihtoseura
Nykyaikainen 5-ottelu
: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily
: Eva Wahlström, Loviisan Riento
Paini
: Petra Olli, Lappajärven Veikot
Painonnosto
: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas
Pesäpallo
: Henri Puputti, Vimpelin Veto
Pikaluistelu
: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat
Potkunyrkkeily
: Hanne Lauslehto, Järvenpään Kehäkarhut
Purjehdus
: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura
Pyöräily
: Lotta Lepistö, Cervélo-Bigla Pro Cycling (Sveitsi)
Pyöräsuunnistus
: Marika Hara, Koovee (Tampere)
Pöytätennis
: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu
Ratsastus
: Susanna Granroth, Hattel Riders (Janakkala)
Raviurheilu
: Jorma Kontio
Ringette
: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89
Rugby
: Hanna Visuri, Tampere Rugby Club
Rullakiekko
: Teemu Lepaus, Pahalampi (Tampere)
Salibandy
: Nico Salo, FC Helsingborg (Ruotsi)
Soutu
: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat
Squash
: Olli Tuominen, Kouvolan Squashkerho
Sulkapallo
: Kalle Koljonen, Espoon Sulkapallo-Badminton
Suunnistus
: Venla Harju, Tampereen Pyrintö
Taekwondo
: Niina Virtala, Manse Taekwondo (Tampere)
Taitoluistelu
: Emmi Peltonen, Etelä-Vantaan Taitoluistelijat
Tanssiurheilu
: Juho Päivinen - Mari Munne, Tanssiurheiluseura Bolero (Turku)
Tennis
: Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)
Thainyrkkeily
: Gia Winberg, Espoon Kehähait
Tikkaurheilu
: Liisa Hautaniemi, Asikkalan Tikka
Triathlon
: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa
Uimahypyt
: Roosa Kanerva, Vantaa Diving
Uinti
: Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti (Sotkamo)
Vapaaottelu
: Anette Österberg, BJJ Center (Helsinki)
Vesipallo
: Samuel Torttila, Kuhat (Helsinki)
Voimanosto
: Hanna Rantala, Laitilan Voimailijat
Voimistelu
: Heikki Saarenketo, Jyväskylän Voimistelijat
Yhdistetty
: Eero Hirvonen, Jyväskylän Hiihtoseura
Yleisurheilu
: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Syyskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat