Lajien parhaat urheilijat 2016 on valittu
16.1.2017 13:36 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

Lajien parhaat urheilijat 2016 on valittu

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat urheilijat 2016 -valinnat on tehty. Lajien parhaita urheilijoita on valittu vuodesta 1946 lähtien. Ensin lajeja oli mukana vain muutama, mutta lajivalikoima on vuosien mittaan jatkuvasti laajentunut. Tänä vuonna lajinsa paras nimettiin 71 eri lajissa.

Lajien parhaat 2016

Aerobic: Laura Vihervä, Valkeakosken Koskenpojat
Alamäkiluistelu:
Paavo Klintrup
Alppilajit:
Marcus Sandell, Grankulla IFK Alpine
Amerikkalainen jalkapallo:
Aleksi Aitala, Helsingin Roosters
Ampumahiihto:
Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat
Ampumaurheilu:
Tomi-Pekka Heikkilä, Kangasalan Kymppi-64
Autourheilu:
Esapekka Lappi, Pieksämäen Urheiluautoilijat
Biljardi:
Petri Makkonen, Hyvinkään Biljardikerho
Curling:
Aku Kauste, Kisakallio Curling Club (Lohja)
Darts:
Kim Viljanen, Kontulan Tikkaklubi (Helsinki)
Freestyle:
Jimi Salonen, Jyväskylän Freestyleseura
Frisbeegolf:
Leo Piironen, Nummelan Frisbeeseura
Futsal:
Mikko Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)
Golf:
Mikko Ilonen
Hiihtosuunnistus:
Janne Häkkinen, Suunta Jyväskylä
Hockey: Petri Jalonen, Seinäjoki United
Ilmailu: Inka Tiitto, Skydive Oulu
Jalkapallo:
Lukas Hradecky, Eintracht Frankfurt (Saksa)
Jousiammunta:
Taru Kuoppa, Lahden Vasama
Judo:
Jaana Sundberg, Riihimäen Judoseura
Jääkiekko:
Patrik Laine, Tappara (Tampere) / Winnipeg Jets (Kanada)
Jääpallo:
Pertti Virtanen, Oulun Luistinseura
Karate:
Helena Kuusisto, Porin Shotokan
Kaukalopallo:
Simo Tonteri, RB-Oulu
Keilailu:
Joonas Jähi, GB Helsinki
Koripallo:
Petteri Koponen, FC Barcelona (Espanja)
Käsipallo:
Teemu Tamminen, Riihimäen Cocks
Lentopallo:
Olli-Pekka Ojansivu, Kokkolan Tiikerit / Shahrdari Urmia (Iran)
Lumilautailu:
Peetu Piiroinen, Sputnik Snowboarders (Hyvinkää)
Maastohiihto:
Krista Pärmäkoski, Ikaalisten Urheilijat
Melonta:
Niklas Vettanen, Kangasalan Melojat
Miekkailu:
Catharina Kock, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu:
Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat (Rovaniemi)
Moottoripyöräily:
Eero Remes, Tuusulan Moottorikerho
Moottoriveneily:
Sami Seliö, Mad-Croc Baba Racing Team
Mäkihyppy:
Lauri Asikainen, Kuusamon Erä-Veikot
Nykyaikainen 5-ottelu:
Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily:
Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura
Paini:
Petra Olli, Lappajärven Veikot
Painonnosto:
Milko Tokola, Rovaniemen Reipas
Pesäpallo:
Sami Haapakoski, Vimpelin Veto
Pikaluistelu:
Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat
Potkunyrkkeily:
Hanne Lauslehto, Järvenpään Kehäkarhut
Purjehdus:
Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening
Pyöräily:
Lotta Lepistö, Cervélo-Bigla Pro Cycling (Sveitsi)
Pyöräsuunnistus:
Marika Hara, Koovee (Tampere)
Pöytätennis:
Benedek Olah, Seinäjoen Sisu
Ratsastus:
Katja Karjalainen, Ratsastusseura Equus (Riihimäki)
Raviurheilu:
Mika Forss
Ringette:
Susanna Tapani, Raision Nuorisokiekko
Rullakiekko: Petri Partanen, Vuorelan Veikot (Siilinjärvi)
Salibandy:
Peter Kotilainen, Jyväskylän Happee
Soutu:
Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat
Squash:
Olli Tuominen, Helsinki Squash Rackets Club
Sulkapallo: Nanna Vainio, Espoon Sulkapallo-Badminton
Suunnistus:
Marika Teini, SK Pohjantähti (Oulu)
Taekwondo:
Suvi Mikkonen, Izenzei (Helsinki)
Taitoluistelu:
Viveca Lindfors, Espoon Jäätaiturit
Tanssiurheilu:
Jaak Vainomaa - Taina Savikurki, TanssiDans (Kirkkonummi)
Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis, Helsinki
Thainyrkkeily:
Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club
Tikkaurheilu:
Aimo Tammi, Turun Tikka
Triathlon:
Kaisa Lehtonen, Triathlon Vantaa
Uimahypyt:
Roosa Kanerva, Vantaa Diving
Uinti:
Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti (Sotkamo)
Vapaaottelu:
Makwan Amirkhani, Strait Blast Gym (Irlanti)
Vesipallo:
Sandor Barany jr., Turun Uimarit
Voimanosto:
Antti Savolainen, Team Nordic Thunder
Voimistelu:
Oskar Kirmes, Espoon Telinetaiturit
Yhdistetty: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Yleisurheilu: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Lokakuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat