Lajien parhaat urheilijat 2015 on valittu
12.1.2016 15:25 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

Lajien parhaat urheilijat 2015 on valittu

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat -valintatilaisuus järjestettiin 12. tammikuuta 2016 Helsingissä. Lajien parhaita on valittu vuodesta 1946 lähtien. Ensin lajeja oli mukana vain muutama, mutta lajivalikoima on vuosien mittaan jatkuvasti laajentunut.

Lajien parhaat -valinnoissa mm. raviohjastaja Jorma Kontio on valittu lajinsa parhaaksi peräti 24 kertaa, joista 22 kertaa peräkkäisinä vuosina.

Muutama urheilija on yltänyt Lajien parhaat -valinnoissa kahden eri lajin voittajaksi. Maalivahti Lars Näsman on nimetty kahden eri lajin parhaaksi, jalkapallo ja jääpallo, ja vieläpä samana vuonna 1967. Timo Nummelin on valittu parhaaksi jalkapalloilijaksi 1968 ja parhaaksi jääkiekkoilijaksi 1981. Sakari Salo oli kolmena vuonna (1948, 1949 ja 1951) paras sekä jääpallossa että tenniksessä.

Lisätiedot: Vuoden Urheilija -valiokunnan puheenjohtaja, Matti Hannula, puh. 0400 845 590.

 

Lajien parhaat 2015

Aerobic: Erika Rautiainen, Valkeakosken Koskenpojat
Alamäkiluistelu
: Paavo Klintrup
Alppilajit
: Marcus Sandell, Grankulla IFK Alpine
Amerikkalainen jalkapallo
: Tyler Varga, Indianapolis Colts (USA)
Ampumahiihto
: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat
Ampumaurheilu
: Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Autourheilu
: Jari-Matti Latvala
Biljardi
: Petri Makkonen, Hyvinkään Biljardikerho
Curling
: Oona Kauste
Darts
: Marko Kantele, Samuli Blues, Lahti
Freestyle
: Jussi Penttala, Freestyleseura Moebius, pääkaupunkiseutu
Frisbeegolf
: Seppo Paju, Frisbeegolfseura 7k, Turku
Futsal
: Mikko Kytölä, Menegatti Metalli C5 (Italia)
Golf
: Roope Kakko, Helsingin Golfklubi
Hiihtosuunnistus
: Milka Reponen, Haapamäen Urheilijat
Hockey
: Tommi Rantala, HC Kilppari, Turku
Ilmailu
: Inka Tiitto, Polte Freefly Team
Jalkapallo
: Roman Eremenko, TsSKA (Venäjä)
Jousiammunta
: Timo Leskinen, Vaasan Diana
Judo
: Emilia Kanerva, Kirkkonummen Judoseura
Jääkiekko
: Teuvo Teräväinen, Chicago Blackhawks (USA)
Jääpallo
: Janne Rintala, Västerås SK (Ruotsi)
Karate
: Helena Kuusisto, Porin Shotokan
Kaukalopallo
: Olli Holopainen, RB-Oulu
Keilailu
: Osku Palermaa, Patteri, Helsinki
Koripallo
: Petteri Koponen, Basketball Club Khimki (Venäjä)
Käsipallo
: Teemu Tamminen, Riihimäen Cocks
Lentopallo
: Olli-Pekka Ojansivu, Kokkolan Tiikerit
Lumilautailu
: Roope Tonteri, Kouvola Snowboarders
Maastohiihto
: Kerttu Niskanen, Vieremän Koitto
Melonta
: Oona Vasko, Kangasalan Melojat
Miekkailu
: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu
: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat
Moottoripyöräily
: Eero Remes, Tuusulan Moottorikerho
Moottoriveneily
: Sami Seliö, Mad-Croc Baba Racing Team
Mäkihyppy
: Lauri Asikainen, Kuusamon Erä-Veikot
Nykyaikainen 5-ottelu
: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily
: Edis Tatli
Paini
: Petra Olli, Lappajärven Veikot
Painonnosto
: Anna Everi, Puntti-Karhut, Pori
Pesäpallo
: Jani Komulainen, Sotkamon Jymy
Pikaluistelu
: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat
Potkunyrkkeily
: Hanne Lauslehto, Järvenpään Kehäkarhut
Purjehdus
: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening
Pyöräily
: Teppo Polvi
Pyöräsuunnistus
: Marika Hara, Koovee
Pöytätennis
: Benedek Olah, Seinäjoen Sisu
Ratsastus
: Elmo Jankari, Siltakorpi-Jankari Eventing
Raviurheilu
: Jorma Kontio
Ringette
: Susanna Tapani, RNK Flyers, Raisio
Rullakiekko
: Jimi Palanto, Pahalampi, Tampere
Salibandy
: Eero Kosonen, Växjö Vipers (Ruotsi)
Soutu
: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat
Squash
: Olli Tuominen, Kouvolan Squash-seura
Sulkapallo
: Ville Lång, Östersundom IF
Suunnistus
: Merja Rantanen, Jämsän Retki-Veikot
Taekwondo
: Frans Salmi, Budokwai Taekwondo, Turku
Taitoluistelu
: Valtter Virtanen, Keravan Luistinseura
Tanssiurheilu
:  Jaak Vainomaa - Taina Savikurki, Tanssiurheiluseura Blue & White, Helsinki
Tennis
: Henri Kontinen, HVS-Tennis, Helsinki
Thainyrkkeily
: Laressa van Emden, Lahti Thaiboxing Club
Tikkaurheilu
: Liisa Hautaniemi, Ilmajoen Tikkakerho
Triathlon
: Kaisa Lehtonen, Triathlon Vantaa
Uimahypyt
: Jouni Kallunki, Aurajoen Uinti, Turku
Uinti
: Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti
Vapaaottelu
: Makwan Amirkhani, FFG, Turku
Vesipallo
: Sari Viljanen, Porin Sentterit
Voimanosto
: Antti Savolainen, Team Nordic Thunder
Voimistelu
: Tomi Tuuha, Voimisteluseura Helsinki
Yhdistetty
: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura, Kuopio
Yleisurheilu
: Tero Pitkämäki, Seinäjoen Seudun Urheilijat 


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Elokuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat