Suomen joukkue EYOF-talvikilpailuihin Itävaltaan 25.-30.1.
15.1.2015 15:40 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

Suomen joukkue EYOF-talvikilpailuihin Itävaltaan 25.-30.1.

 

Suomen Olympiakomitea on valinnut joukkueen edustamaan Suomea Euroopan nuorten olympiafestivaalien talvikilpailuihin, jotka järjestetään Itävallan Vorarlbergissa ja Liechtenstenissa 25.-30. tammikuuta 2015. Kilpailuihin on osallistumisoikeus vuonna 1997 tai myöhemmin syntyneillä urheilijoilla.

 

Suomen joukkue (syntymävuosi ja seura)

Alppihiihto

Hilla Hannola 1998 Santa Claus Ski Team, Rovaniemi
Ellen Hellman 1997 Slalom-Seura, Helsinki
Riikka Honkanen 1998 Alpine Race Team Tabor, Nurmijärvi
Miikka Mankinen 1997 Ruka Slalom
Eetu Mäkelä 1998 Seinäjoen Hiihtoseura
Marlon Sjöberg 1997 GrIFK Alpine
William Westermarck 1997 GrIFK Alpine
Valmentajat: Petri Härkönen, Bozo Jaklin, Jan Tuupainen
Huoltaja: Branko Surla

Ampumahihto

Saana Lahdelma 1998 Mikkelin Hiihtäjät
Alisa Laitinen 1997 Mikkelin Hiihtäjät
Maiju Luokkala 1997 Lemin Eskot
Sanna-Mari Purola 1997 Seinäjöen Hiihtoseura
Aapo Erkkilä 1997 Saloisten Reipas
Tuomas Harjula 1998 Tuusulan Voima-Veikot
Tuukka Invenius 1997 Soisalon Ampumahiihtäjät
Tomi Sipilä 1997 Alavieskan Viri
Valmentaja: Jouni Kinnunen
Huoltaja: Sauli Tuomisto.

Jääkiekko

Poikien joukkue

Maalivahdit:
Niilo Halonen 1998 Jokerit
Leevi Laakso 1998 Kalpa

Puolustajat:
Niclas Almari, 1998 Blues
Olli Joulevi 1998 Jokerit
Markus Niemeläinen 1998 HPK
Tarmo Reunanen 1998 TPS
Urho Vaakanainen 1999 Blues
Juuso Välimäki 1998 Ilves

Hyökkääjät:
Juha Jääskä 1998 HIFK
Otto Koivula 1998 Ilves
Joona Koppanen 1998 Ilves
Janne Kuokkanen 1998 Kärpät
Sami Moilanen 1999 Jokerit
Otto Mäkinen 1998 Tappara
Pete Niemi 1998 Tappara
Markus Nurmi, 1998 TPS
Aapeli Räsänen 1998 Tappara
Otto Somppi 1998 Jokerit
Eetu Tuulola 1998 HPK
Kristian Vesalainen 1999 HIFK

Päävalmentaja: Jussi Ahokas
Valmentajat: Janne Grönvall, Aki Näykki
Joukkueenjohtaja: Hannu Saintula
Huoltaja: Keijo Suomela

Maastohiihto

Sanni Alatalo 1997 Lempäälän Kisa
Rebecca Immonen 1998 Nastolan Naseva
Eveliina Piippo 1998 IK Kronan
Emelie Svenlin 1998 IK Kronan
Aleksi Parttimaa 1997 Raision Kuula
Turo Sipilä 1997 Keravan Urheilijat
Verneri Suhonen 1997 Hollolan Urheilijat -46
Lassi Vuorinen 1998 Raision Kuula
Valmentaja: Juho Halonen
Huoltajat: Pentti Haahti, Juha Kärkkäinen

Mäkihyppy

Andreas Alamommo 1998 Ounasvaaran Hiihtoseura
Niko Kytösaho 1999 Lahden Hiihtoseura
Niko Löytäinen 1998 Tampereen Pyrintö
Joni Markkanen 1998 Lahden Hiihtoseura
Valmentaja: Janne Ylijärvi

Taitoluistelu

Jenni Saarinen 1999 Tappara Taitoluistelu
Roman Galay 1998 Lahden Taitoluistelijat
Valmentajat: Nuriya Pirogova, Maaret Siromaa
Tuomari: Anu Sormunen

Yhdistetty

Mikko Hulkko 1998 Jyväskylän Hiihtoseura
Santeri Hynninen 1999 Puijon Hiihtoseura
Vili Laukkanen 1999 Kouvolan Hiihtoseura
Severi Taipale1998 Jyväskylän Hiihtoseura
Valmentaja: Antti Kuisma

Joukkueen yleisjohto

Johtaja: Peter Brüll, puh. 040 530 6052
Apulaisjohtaja: Heli Katajamäki
Apulaisjohtaja: Olli-Pekka Kärkkäinen
Tiedottaja: Mika Noronen, puh. 040 504 8714
Lääkäri: Joni Keisala
Fysioterapeutti: Jari Alamäki
Urheilijalähettiläs: Saara Niemi
Urheilijalähettiläs: Tanja Poutiainen



Kilpailujen kotisivut: www.eyof2015.org.

 

Lähde: Suomen Olympiakomitean tiedotus.


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Elokuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat