Suomen joukkue on nimetty yleisurheilun nuorten Suomi-Ruotsi -otteluun 30.-31.8.
27.8.2014 15:52 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

Suomen joukkue on nimetty yleisurheilun nuorten Suomi-Ruotsi -otteluun 30.-31.8.

 

Suomen Urheiluliitto (SUL) on valinnut joukkueen edustamaan Suomea yleisurheilun 17-vuotiaiden poikien ja tyttöjen Ruotsi-ottelussa Helsingin Olympiastadionilla 30.-31. elokuuta 2014.

 

Suomen maajoukkue

 

M17

100 m:
Niklas Bryggare Helsingin Kisa-Veikot 11,20
Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu 10,90

200 m:
Niklas Bryggare Helsingin Kisa-Veikot 22,69
Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu 21,87

400 m:
Filiph Johansson Gamlakarleby IF 49,53
Julius Uutela Helsingin Kisa-Veikot 48,84

800 m:
Alex Rauhala Vasa IS 1.56,84
Julius Uutela Helsingin Kisa-Veikot 1.52,82

1500 m:
Jiri Karjalainen Joensuun Kataja 3.52,95
Robin Ryynänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 4.00,10

3000 m:
Pekka Antikainen Kaarinan Ura 8.58,04
Robin Ryynänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 8.41,21

110 m aj:
Viktor Kantele Borgå Akilles 14,18
Arttu Paananen Helsingin Kisa-Veikot 14,39

400 m aj:
Viktor Kantele Borgå Akilles 54,94
Tuomas Lehtonen Liedon Parma 54,82


2000 m ej:
Jere Alen Karkkilan Pojat 6.20,66
Jiri Karjalainen Joensuun Kataja 6.18,16

Korkeus:
Miro Rastas Raision Kuula 205
Artturi Tiipiö Teuven Rivakka 194

Seiväs:
Tommi Holttinen Someron Esa 485
Jesse Salmi Vaasan Vasama 501

Pituus:
Joni Heikkilä Helsingin Kisa-Veikot 694 (709 -12)
Juho Mäntynen Lapin Lukko 694

3-loikka:
Santeri Söderström Karkkilan Pojat 14,30 (14,52 -13)
Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat 14,47

Kuula:
Samuli Kyrönviita Ikaalisten Urheilijat 18,49
Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto 19,25

Kiekko:
Veikko Laitinen Keuruun Kisailijat 61,99
Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto 52,97

Moukari:
Aleksi Jaakkola Nokian Urheilijat 75,05
Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 71,55

Keihäs:
Oliver Helander IF Raseborg 75,08 (78,28 -13)
Lassi Saarinen Keuruun Kisailijat 75,29 (78,65 -13)

4 x 100 m:
Niklas Bryggare Helsingin Kisa-Veikot 11,20
Joni Heikkilä Helsingin Kisa-Veikot 11,12
Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu 10,90
Arttu Paananen Helsingin Kisa-Veikot 11,25 (11,21 -13)
Aaron Savolainen Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,14

4 x 400 m:
Artur Hämäläinen Kuortaneen Kunto 48,46
Filiph Johansson Gamlakarleby IF 49,53
Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu 50,04
Pekka Sinkkonen Helsingfors IFK 50,65
Julius Uutela Helsingin Kisa-Veikot 48,84

N17

100 m:
Lotta Kemppinen Helsinfors IFK 12,21
Jessi Landström Tampereen Pyrintö 12,18 (12,16 -13)

200 m:
Lotta Kemppinen Helsinfors IFK 25,51 (24,99 -12)
Taika Koilahti Turun Weikot 25,04

400 m:
Jessica Rautelin Esbo IF 55,97
Felicia Åbacka IF Fyren 56,25

800 m:
Emma Jalkanen Porvoon Urheilijat 2.13,42
Saija Seppä Suolahden Urho 2.10,87

1500 m:
Mona Jäppinen Porvoon Urheilijat 4.40,47
Nelli Nordlund Eurajoen Veikot 4.39,32

3000 m:
Lycke Karlsson Vasa IS 10.25,22
Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet 9.36,47

100 m aj:
Jessi Landström Tampereen Pyrintö 13,74 (13,57 -13)
Iiris Peterzens Espoon Tapiot 13,85

400 m aj:
Iiris Peterzens Espoon Tapiot 60,71
Jessica Rautelin Esbo IF 60,30

2000 m ej:
Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet 7.00,99
Sofia Mast Nastolan Naseva 7.42,14

Korkeus:
Elina Kakko Perttelin Peikot 185i
Ilona Äyräväinen Karhulan Katajaiset 176

Seiväs:
Elina Lampela Oulun Pyrintö 410
Wilma Murto Salon Vilpas 405

Pituus:
Elina Kakko Perttelin Peikot 607
Roosa Määttälä Kokkolan Veikot 563

3-loikka:
Jessica Miettinen Kuopion Reipas 12,00 (12,16 -13)
Anna Pajunen IF Åsarna 12,16

Kuula:
Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 15,82
Susanna Törrönen Esbo IF 15,56

Kiekko:
Pinja Karhunen Hämeenlinnan Tarmo 43,66
Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 46,53

Moukari:
Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu 65,24
Krista Tervo Karhulan Katajaiset 69,79

Keihäs:
Tara Niemi Vähänkyrön Viesti 54,30
Noora Ruuska Kannonkosken Kiho 52,88

4 x 100 m:
Inari Heikkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,33
Iida Kalliomäki Sjundå IF 12,06
Lotta Kemppinen Helsinfors IFK 12,21 (12,16 -13)
Taika Koilahti Turun Weikot 12,25
Jessi Landström Tampereen Pyrintö 12,18

4 x 400 m:
Nadia Korkman Esbo IF 57,24
Maiju Niemelä Turun Urheiluliitto 56,93
Iiris Peterzens Espoon Tapiot 59,60
Jessica Rautelin Esbo IF 55,97
Felicia Åbacka IF Fyren 56,25

Johto
Joukkueen johtaja: Antti Leskinen, puh. 040 832 4281
Lääkäri: Arja Uusitalo
Lihashuolto: Tiina Louhimo
Huolto: Glenn Lignell, Ringa Ropo
Valmentajat: Viivi Avikainen, Jarmo Eronen, Mikko Kaipainen, Joel Karjalainen, Paula Laakso, Mervi Lauren, Olli Pulkkanen, Päivi Varis

 

Lähde: Suomen Urheiluliiton tiedotus.


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Kesäkuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat