Suomen joukkue on nimetty yleisurheilun Suomi-Ruotsi -otteluun 30.-31.8.
27.8.2014 13:27 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

Suomen joukkue on nimetty yleisurheilun Suomi-Ruotsi -otteluun 30.-31.8.

 

Suomen Urheiluliitto on valinnut joukkueen Ruotsi-otteluun, joka järjestetään 30.–31. elokuuta 2014 Helsingin Olympiastadionilla.

 

Suomen maajoukkue (urheilijan ja seuran nimen jäljessä on mainittu ennätys ja sen jälkeen sulkeissa vuoden paras tulos, mikäli se on tätä heikompi)

Miehet

100 m:
Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku 10,43
Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,30
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,50

200m:
Eetu Rantala Oulun Pyrintö 21,08
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 21,15
Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö 20,92 (20,50 -11)

400 m:
Antti Kokkonen Veitsiluodon Kisaveikot Kemi 48,18 (47,97 -13)
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 48,30 (47,88 -12)
Oskari Mörö Esbo IF 47,52

800 m:
Panu Jantunen Parikkalan Urheilijat 1.50,37
Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58 Vantaa 1.48,46
Tuomo Salonen Espoon Tapiot 1.49,39

1500 m:
Riku Marttinen Lahden Ahkera 3.44,02 (3.43,14 -09)
Ilari Piipponen Karhulan Katajaiset Kotka 3.46,38
Kolmas edustaja nimetään 30.8.

5000 m:
Tuomas Jokinen Liedon Parma 14.11,75 (14.11,15 -12)
Ossi Kekki Lahden Ahkera 14.45,76 (14.27,94 -13)
Jaakko Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14.21,58

10000 m:
Anders Lindahl IF Länken Kristiinankaupunki 30.06,09
Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 30.12,52 (29.32,20 -13)
Arttu Vattulainen Joensuun Kataja 30.07,49 (30.02,64 -13)

110 m aj:
Joona-Ville Heinä HIFK Helsinki 14,15 (13,89 -11)
Arttu Hirvonen Oulun Pyrintö 13,87
Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,89

400 m aj:
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 51,41 (51,09 -11)
Oskari Mörö Esbo IF 49,08
Eetu Viitala Turun Urheiluliitto 51,70

3000 m ej:
Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.29,39 (8.10,67 -09)
Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot 9.07,98 (9.00,95 -12)
Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet 8.33,09 (8.27,08 -11)

Korkeus:
Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 224 (233i -11)
Jussi Viita Tampereen Pyrintö 226
Richard Östman IF VOM Vöyri 211

Seiväs:
Teemu Hyytiä Laitilan Jyske 510
Jarno Kivioja Helsingin Kisa-Veikot 520 (555 -09)
Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat Kotka 530

Pituus:
Arttu Halmela Honkajoen seudun Urheilijat 792
Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 785 (805 -12)
Kristian Pulli Kaipolan Vire Jämsä 789

Kolmiloikka:
Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat-58 Vantaa 15,87
Kristian Pulli Kaipolan Vire Jämsä 16,07
Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38 16,61

Kuula:
Mika Flinkkilä Seinäjoen seudun Urheilijat 17,67
Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku 19,74
Tomas Söderlund IF Raseborg 18,66 (18,80 -12)

Kiekko:
Joni Mattila Himangan Urheilijat 56,99 (58,19 -12)
Pyry Niskala Vasa IS 60,71
Jouni Walden Ikaalisten Urheilijat 61,95

Moukari:
Arno Laitinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 72,11 (72,37 -11)
Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 75,22 (75,31 -11)
David Söderberg IF VOM Vöyri 77,57 (78,83 -03)

Keihäs:
Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,98
Tero Pitkämäki Seinäjoen seudun Urheilijat 86,63 (91,53 -05)
Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 88,01

10000 m kävely:
Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 41.47,46 (39.55,09 -12)
Aleksi Ojala Turun Weikot 41.53,07
Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (40.22,6h -11)

4 x 100 m:
Hannu Hämäläinen Hämeenlinnan Tarmo
Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat
Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku
Eetu Rantala Oulun Pyrintö
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö

4x400 m:
Antti Kokkonen Veitsiluodon Kisaveikot Kemi
Jani Koskela Tampereen Pyrintö
Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58 Vantaa
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat
Oskari Mörö Esbo IF
Eetu Viitala Turun Urheiluliitto

Naiset

100 m:
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,30
Maria Räsänen Kuopion Reipas 11,79 (11,65 -13)
Jasmin Showlah HIFK Helsinki 11,77 (11,75 -13)

200m:
Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 24,51 (24,40 -13)
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 22,98
Milja Thureson Turun Weikot 24,04

400 m:
Sanna Aaltonen HIFK Helsinki 54,09
Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20
Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 55,33 (54,69 -13)

800 m:
Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat 2.06,62
Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 2.07,12
Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 2.06,15 (2.02,99 -09)

1500 m:
Sandra Eriksson IK Falken Pedersöre 4.15,75
Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat 4.20,03 (4.19,03 -13)
Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 4.19,25 (4.13,66 -11)

5000 m:
Oona Kettunen Karhulan Katajaiset Kotka 16.28,41 (16.03,79 -13)
Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi 16.23,02 (16.09,59 -13)
Camilla Richardsson Vasa IS 16.16,16

10000 m:
Minna Haka-Risku Vammalan seudun Voima 35.19,56 (34,50,71 -13)
Minna Lamminen Helsingin Kisa-Veikot 35.30,31
Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 33.18,73 -13

100 m aj:
Ida Aidanpää Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,08
Matilda Bogdanoff HIFK Helsinki 13,12
Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto 12,98

400 m aj:
Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 58,06
Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 59,17
Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat-58 Vantaa 60,08

3000 m ej:
Oona Kettunen Karhulan Katajaiset Kotka 10.03,55 (9.45,51 -13)
Janica Mäkelä Forssan Salama 10.07,03 (9.59,99 -11)
Camilla Richardsson Vasa IS 9.56,44

Korkeus:
Laura Rautanen Vilppulan Veikot 186
Linda Sandblom Hangö IK 185 (189 -13)
Elina Smolander Lapuan Virkiä 186

Seiväs:
Erica Hjerpe IF Femman Mustasaari 410
Minna Nikkanen Someron Esa 451
Aino Siitonen Helsingin Kisa-Veikot 415

Pituus:
Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 633
Jaana Sieviläinen Joensuun Kataja 630 (644 -13)
Hanna Wiss IF Åland Maarianhamina 626

Kolmiloikka:
Essi Lindgren Kuivasjärven Aura 13,30 (13,41 -12)
Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,64 (13,67 -11)
Elina Torro Lappeenrannan Urheilu-Miehet 13,42 (13,72 -09)

Kuula:
Suvi Helin Tampereen Pyrintö 15,63
Katri Hirvonen Joensuun Kataja 15,26
Hennariikka Järvinen Turun Urheiluliitto 14,74 (15,19 -06)

Kiekko:
Katri Hirvonen Joensuun Kataja 57,44
Tanja Komulainen Tampereen Pyrintö 53,63 (57,10 -11)
Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 60,52

Moukari:
Merja Korpela Soinin Sisu 68,44 (69,53 -09)
Jonna Miettinen Maaningan Mahti 62,28
Jenni Penttilä Kaustisen Pohjan-Veikot 66,12

Keihäs:
Jelena Jaakkola Soinin Sisu 55,40 (58,89 -08)
Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat 57,28
Oona Sormunen Tohjajärven Urheilijat 58,43 (60,56 -13)

5000 m kävely:
Henrika Parviainen Espoon Tapiot 24.42,74 (24.30,8h -11)
Karoliina Kaasalainen Nokian Urheilijat 23.47,45 (22.35,3h -11)
Anne Halkivaha Turun Weikot 23.10,71 (20.33,13 -06)

4 x 100 m:
Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat
Maria Räsänen Kuopion Reipas
Jasmine Showlah HIFK Helsinki
Milja Thureson Turun Toverit

4x400 m:
Sanna Aaltonen HIFK Helsinki
Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot
Katri Mustola Kalajoen Junkkarit
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö
Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat-58 Vantaa

Johto
Joukkueenjohtaja: Jorma Kemppainen puh. 0400 616 609
Tiedottaja: Eero Rämö puh. 040 539 2737
Lääkäri: Timo Kuusisto
Lihashuolto: Jari Malinen, Petri Kukkamäki, Marita Lång
Valmentajat: Petteri Jouste, Antti Haapakoski, Antti Kempas, Timo Kivinen, Steve Rippon, Tom Andtbacka, Tommy Ekblom, Kari Ihalainen, Anssi Mäkinen
Huolto: Lassi Korhonen, Jani Vottonen, Miikka Kelo

 

Lähde: Suomen Urheiluliiton tiedotus.


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Joulukuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat