SUL nimesi lopullisen joukkueen yleisurheilun EM-kilpailuihin Sveitsiin 12.-17.8.
4.8.2014 11:31 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

SUL nimesi lopullisen joukkueen yleisurheilun EM-kilpailuihin Sveitsiin 12.-17.8.

 

Suomen Urheiluliitto (SUL) on valinnut joukkueen edustaman Suomea yleisurheilun EM-kilpailuissa Zürichissä 12.-17. elokuuta 2014. Aiemmasta valinnasta poiketen Eemeli Salomäki ei osallistu EM-kilpailuihin. Zürichiin lähtevässä joukkueeseen on yhteensä nimetty 42 urheilijaa, joista kolme on kotiin jääviä varaedustajia.

 

Joukkueen mediajärjestelyistä toimitetaan tietoja, kun Zürichin varaukset on vahvistettu.

 

Lisätiedot:
joukkueen johtaja Jorma Kemppainen, puh. 0400 616 609
SUL:n Zürich-sivusto: www.yleisurheilu.fi/zurich
EM-kilpailujen kotisivut: www.zuerich2014.ch/en

 

Suomen joukkue

Miehet

100 m:
Ville Myllymäki Kankaanpään Seudun Leisku 10,43, Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,30.

200 m:
Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 20,92 (20,50 -11).

110 m aj:
Arttu Hirvonen Oulun Pyrintö 13,90, Jussi Kanervo Helsingfors IFK 13,88 (13,88 -13).

400 m aj:
Jussi Kanervo Helsingfors IFK 50,67, Oskari Mörö Esbo IF 50,33.

3000 m ej:
Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.29,89 (8.10,67 -09), Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet 8.33,09 (8.27,08 -11).

Korkeus:
Jussi Viita Tampereen Pyrintö 226.

3-loikka:
Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38 16,61.

Kuula:
Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 19,74.

Moukari:
Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 73,90 (75,31 -11), David Söderberg IF VOM Vöyri 77,57 (78,83 -03).

Keihäs:
Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,98, Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 86,63 (91,53 -05), Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 85,28 (87,79 -12), Ari Mannio Lehtimäen Jyske 82,47 (85,70 -09) kotiin jäävä varaedustaja, Sami Peltomäki Alajärven Ankkurit 80,36 toinen kotiin jäävä varaedustaja.

50 km kilpakävely:
Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas – (3:46.25 -12), Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilumiehet 3:54.54.

4 x 100 m:
Hannu Hämäläinen Hämeenlinnan Tarmo 10,55 (10,41 -10), Ville Myllymäki Kankaanpään Seudun Leisku 10,43, Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,30, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,50, Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 10,31 (10,26 -11).


Naiset

100 m:
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,32.

200 m:
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 23,24 (22,98 -13).

400 m:
Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20.

100 m aj:
Ida Aidanpää Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,08, Matilda Bogdanoff Helsingfors IFK 13,12, Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto 12,98, Elisa Leinonen Paltamon Urheilijat 13,36 (13,26 -13) kotiin jäävä varaedustaja.

3000 m ej:
Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 9.24,70, Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 9.48,50 (9.40,28 -06).

Seiväs:
Minna Nikkanen Someron Esa 451 (460i -11).

Kiekko:
Katri Hirvonen Joensuun Kataja 57,44, Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 60,67i.

Moukari:
Merja Korpela Soinin Sisu 68,44 (69,56 -09).

Keihäs:
Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 58,43 (60,56 -13).

4 x 100 m:
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,32, Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,87 (11,76 -13), Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto – (11,66 -12), Milja Thureson Turun Toverit 11,74, Jasmin Showlah Helsingfors IFK 11,80 (11,75 -13).

4 x 400 m:
Sanna Aaltonen Helsingfors IFK 54,09, Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 55,05, Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20, Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 54,40 (53,44 -11), Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58 Vantaa 55,29.


Johto

joukkueen johtaja Jorma Kemppainen, puh. 0400 616 609
tiedottaja Eero Rämö, puh. 040 539 2737
valmentajat Tommy Ekblom, Antti Haapakoski, Kari Ihalainen, Petteri Jouste, Marko Kivimäki, Steve Rippon, Petra Stenman
lääkärit Timo Kuusisto, Ilkka Räsänen
lihashuolto Lauri Hyvärinen, Jari Malinen, Pentti Niemi
huolto Lassi Korhonen, Susann Sundkvist
kisapappi Leena Huovinen

 

Lähde: Suomen Urheiluliiton tiedotus.


   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Kesäkuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat