SUL on nimennyt joukkueen Euroopan joukkuemestaruuskilpailun 1. liigaan Tallinnaan 21.–22.6.
18.6.2014 8:58 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry

SUL on nimennyt joukkueen Euroopan joukkuemestaruuskilpailun 1. liigaan Tallinnaan 21.–22.6.

Suomen Urheiluliitto (SUL) on nimennyt joukkueen edustamaan Suomea Euroopan joukkuemestaruuskilpailun 1. liigaan 21.–22. kesäkuuta 2014 Tallinnaan.

Suomen joukkue

Miehet

100 m: Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,30
200 m: Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö 20,92 (20,50 -11)
400 m: Oskari Mörö Esbo Idrottsförening 47,52
800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa 1.50,16i
1500 m: Anders Lindahl IF Länken Kristiinankaupunki 3.46,15
3000 m: Riku Marttinen Lahden Ahkera 8.21,32 (8.10,69i -11)
5000 m: Martti Siikaluoma Lahden Ahkera 14.28,64 -13
110 m aj: Arttu Hirvonen Oulun Pyrintö 14,03
400 m aj: Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 51,41 (51,09 -11)
3000 m ej: Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet 8.33,09 (8.27,08 -11)
Korkeus: Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 220i (233i -11)
Seiväs: Eemeli Salomäki Someron Esa 555i (560 -09)
Pituus: Kristian Pulli Kaipolan Vire Jämsä 772
Kolmiloikka: Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38 16,27i (16,49 -13)
Kuula: Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku 19,56i
Kiekko: Jouni Walden Ikaalisten Urheilijat 61,95
Moukari: David Söderberg IF VOM Vöyri 75,35 (78,83 -03)
Keihäs: Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 83,41 (87,79 -12)
4 x 100 m: Hannu Hämäläinen Hämeenlinnan Tarmo 10,55 (10,41 -10), Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat 10,66, Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku 10,49, Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,30, Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 10,31 (10,26 -11)
4x400 m: Erik Back Helsingfors IFK 48,43, Antti Kokkonen Veitsiluodon Kisa-Veikot Kemi 48,26 (47,97 -13), Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa 47,94, Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 48,81 (47,63 -11), Oskari Mörö Esbo Idrottsförening 47,52, Roope Saarinen Esbo Idrottsförening 48,73 (48,02 -13)

Naiset

100 m: Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,38 (11,36 -13)
200 m: Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 23,34 (22,98 -13)
400 m: Sanna Aaltonen Helsingfors IFK 54,28
800 m: Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 2.06,15 (2.02,99 -09)
1500 m: Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 4.22,54 (4.13,65 -11)
3000 m: Kaisa Tyni Haminan Ponteva 9.42,15 (9.36,99i -12)
5000 m: Camilla Richardsson Vasa Idrottssälskap 16.21,12
100 m aj: Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto 13,20 (13,04 -13)
400 m aj: Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 58,50 (58,30 -12)
3000 m ej: Sandra Eriksson IK Falken Pedersöre 9.34,71
Korkeus: Elina Smolander Lapuan Virkiä 181 (186 -12)
Seiväs: Minna Nikkanen Someron Esa 455i (460i -11)
Pituus: Jaana Sieviläinen Joensuun Kataja 630 (644 -13)
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,51 (13,67 -11)
Kuula: Suvi Helin Tampereen Pyrintö 15,02 (15,96 -11)
Kiekko: Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 60,67i
Moukari: Merja Korpela Soinin Sisu 67,25 (69,56 -09)
Keihäs: Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 55,30 (60,56 -13)
4 x 100 m: Jonna Berghem Hangö Idrottsklubb 12,00 (11,88 -13), Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,06 (11,76 -13), Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,38 (11,36 -13), Maria Räsänen Kuopion Reipas 11,97 (11,65 -13), Jasmin Showlah Helsingfors IFK 11,80 (11,75 -13)
4 x 400m: Sanna Aaltonen Helsingfors IFK 54,28, Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 55,05 (54,95i -13), Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 52,37i -13, Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 56,71 (56,71 -14)

Johto

Joukkueenjohtaja: Jorma Kemppainen, puh. 0400 616 609
Lääkäri: Ilkka Räsänen
Lihashuolto: Lauri Hyvärinen, Petri Kukkamäki
Valmentajat: Janne Alin, Tom Andtbacka, Tommy Ekblom, Kari Ihalainen, Petteri Jouste, Timo Kivinen, Steve Rippon, Petra Stenman
Huolto: Lassi Korhonen, Susann Sundkvist
Tiedottaja: Antti-Pekka Sonninen, puh. 040 841 1833

 

Lähde: Suomen Urheiluliiton tiedotus.



   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Marraskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat