Yleisurheilumaajoukkueet Suomi-Ruotsi -otteluun
6.9.2011 8:12 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry SUOMEN JOUKKUE SUOMI—RUOTSI -MAAOTTELUUN

Suomen Urheiluliitto (SUL) on nimennyt joukkueen edustamaan Suomea Suomi—Ruotsi-maaotteluun 9.-10.9.2011 Helsinkiin.

9.-10.9.2011 Helsinki, Suomi—Ruotsi-maaottelu

Suomen joukkue:

Miehet,

100 m:

Eero Haapala Jalasjärven Jalas 10,59,

Jarkko Ruostekivi Mietoisten Maununpojat Mynämäki 10,52 (10,34 -07),

Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 10,26.

200 m:

Hannu Ali-Huokuna Viipurin Urheilijat Helsinki 21,63 (21,32 -08),

Santeri Tukia Vilppulan Veikot 21,61,

Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 20,50.

400 m:

Gustav Klingstedt Helsingfors IFK 48,37 (47,93 -09),

Joni Ojala Kokemäen Kova-Väki 48,24,

Ville Wendelin Turun Urheiluliitto 47,84.

800 m:

Tommy Granlund IK Falken Pedersöre 1.47,68,

Rami Oravakangas Pyhäjärven Pohti 1.51,90 (1.48,97 -09),

Niclas Sandells IK Falken Pedersöre 1.47,64.

1500 m:

Jonas Hamm Lahden Ahkera 3.42,77 (3.39,93 -10),

Miro Laurila Karhulan Urheilijat Kotka 3.43,72,

Niclas Sandells IK Falken Pedersöre 3.41,16 (3.39,43 -10).

5000 m:

Jarkko Hamberg Sjundeå Idrottsförening 14.10,17,

Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 14.19,91,

Matti Räsänen Joensuun Kataja 13.44,46 (13.42,6h -10).

10 000 m:

Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat – (30.04,56 -08),

Matti Räsänen Joensuun Kataja 28.25,29,

Jussi Utriainen Lahden Ahkera 29.32,20 (28.50,20 -03),.

110 m aj:

Joona-Ville Heinä Helsingfors IFK Helsinki 13,89,

Otto Kilpi Nokian Urheilijat 14,32 (14,04 -08),

Antti Korkealaakso Seinäjoen seudun Urheilijat 14,07 (13,83 -10).

400 m aj:

Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 51,09,

Oskari Mörö Länsi-Uudenmaan Urheilijat Lohja 50,80,

Panu Pasanen Vihdin Viesti 52,27 (52,25 -10).

3000 m ej:

Joonas Harjamäki Seinäjoen seudun Urheilijat 8.45,29 (8.35,75 -10),

Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.26,45 (8.10,67 -09),

Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet 8.27,08.

Korkeus:

Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 233i,

Jussi Viita Tampereen Pyrintö 224i,

Henri Vitikainen Orimattilan Jymy 211.

Seiväs:

Jere Bergius Tampereen Pyrintö 560,

Eemeli Salomäki Someron Esa 560 (560 -09),

Mikael Westö IF Femman Mustasaari 542 (550 -08).

Pituus:

Tommi Evilä Tampereen Pyrintö 808 (822 -08),

Mikko Kivinen Lohtajan Veikot 789 (789 -09),

Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 804.

3-loikka:

Tomi Litendahl Viitasaaren Viesti 15,41,

Ville Mylläri Heinäveden Yleisurheilijat 15,57,

Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38 15,91i (16,24 -10).

Kuula:

Arsi Harju Perhon Kiri 18,48 (21,39 -00),

Henri Pakisjärvi Kuivasjärven Aura Oulu 18,48,

Tomas Söderlund IF Raseborg 18,40.

Kiekko:

Mikko Kyyrö Keravan Urheilijat 62,74 (64,14 -07),

Mika Loikkanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 57,10 (63,17 -07),

Jouni Walden Ikaalisten Urheilijat 59,43 (60,49 -08).

Moukari:

Olli-Pekka Karjalainen Töysän Veto 76,60 (83,30 -04),

Tuomas Seppänen Porin Pyrintö 75,31,

David Söderberg IF VOM Vöyri 77,34 (78,83 -03).

Keihäs:

Jarkko Koski-Vähälä Ylivieskan Kuula 81,53 (84,12 -05),

Ari Mannio Lehtimäen Jyske Alajärvi 85,12 (85,70 -09),

Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 82,29 (87,33 -08).

10 000 m kilpakävely:

Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 40.39,64,

Heikki Kukkonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 41.33,43 (41.05,0h -10),

Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 42.28,47.

4 x 100 m:

Eero Haapala Jalasjärven Jalas 10,59,

Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku 10,58,

Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,54,

Jarkko Ruostekivi Mietoisten Maununpojat Mynämäki 10,52 (10,34 -07),

Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 10,26.

4 x 400 m:

Gustav Klingstedt 48,37 Helsingfors IFK (47,93 -09)

Jani Koskela Tampereen Pyrintö 48,17

Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 47,63,

Oskari Mörö Länsi-Uudenmaan Urheilijat Lohja 48,39,

Joni Ojala Kokemäen Kova-Väki 48,24,

Ville Wendelin Turun Urheiluliitto 47,84

100 m kelaus:

Tuomo Himanka,

Esa-Pekka Mattila,

Leo-Pekka Tähti.

800 m kelaus:

Henry Manni,

Esa-Pekka Mattila,

Leo-Pekka Tähti.

Naiset,

100 m:

Hanna-Maari Latvala Kokkolan Veikot 11,79,

Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,89 (11,89 -04),

Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 11,93.

200 m:

Sari Eero Pellon Ponsi 24,02 (23,43 -07),

Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 23,76,

Hanna-Maari Latvala Kokkolan Veikot 24,13.

400 m:

Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 55,32,

Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 55,61(54,84 -10),

Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 53,76 (53,73 -10).

800 m:

Heidi Eriksson IF Nykarlebynejden 2.04,80,

Heidi Pappila Raision Kuula 2.06,26,

Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 2.03,43 (2.02,99 -09).

1500 m:

Heidi Eriksson IF Nykarlebynejden 4.14,87,

Suvi Selvenius Helsingin Kisa-Veikot 4.20,96,

Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 4.13,66.

5000 m:

Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden - (16.20,61 -10),

Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 16.12,0h (15.49,32 -04),

Meri Rantanen Nummen Kipinä Nummi-Pusula 16.31,94.

10 000 m:

Nina Chydenius Viipurin Urheilijat Helsinki 35.22,59,

Laura Markovaara Kenttäurheilijat -58 Vantaa - (34.28,05 -10),

Leena Puotinniemi IF Länken Kristiinankaupunki 34.37,48 (34.33,07 -10).

100 m aj:

Elisa Leinonen Kajaanin Kipinä 13,50,

Giia Lindström Esbo Idrottsförening 13,45,

Nooralotta Neziri Porin Yleisurheilu 13,30.

400 m aj:

Jenniina Halkoaho Suodenniemen Urheilijat 60,04 (59,64 -06),

Jenni Kivioja Iisalmen Visa 59,78,

Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 59,38.

3000 m ej:

Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 9.49,46 (9.45,50 -09),

Minna-Maria Kangas Oulun Pyrintö 10.15,84 (10.15,65 -10),

Janica Mäkelä Forssan Salama 9.59,99.

Korkeus:

Laura Rautanen Vilppulan Veikot 180 (181 -10),

Mari Sepänmaa Alavuden Urheilijat 180 (183i -10),

Elina Smolander Lapuan Virkiä 184,

Seiväs:

Emmi Manninen Viitasaaren Viesti 380,

Jatta Salmela Kokkolan Veikot 385 (390 -10),

Tiina Taavitsainen Helsingin Kisa-Veikot 400 (420 -08).

Pituus:

Tiia Mäki Turun Urheiluliitto 623,

Reeta Parkkonen Muuramen Yritys 604,

Noora Pesola Lahden Ahkera 618 (646 -08).

3-loikka:

Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,67,

Sanna Nygård Vasa Idrottssällskap 13,25,

Elina Torro Lappeenrannan Urheilu-Miehet 13,67 (13,72 -09).

Kuula:

Suvi Helin Nokian Urheilijat 15.96,

Katja Kantanen Viipurin Urheilijat Helsinki 15.03,

Niina Kelo Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 15.13 (15.28 -07).

Kiekko:

Katri Hirvonen Joensuun Kataja 53.63,

Tanja Komulainen Tampereen Pyrintö 57.10,

Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 57.30.

Moukari:

Merja Korpela Soinin Sisu 69.30 (69.56 -09),

Johanna Salmela Kokkolan Veikot 63.82,

Sini Latvala Seinäjoen seudun Urheilijat 65.10 (69.16 -04).

Keihäs:

Niina Kelo Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 54.47,

Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 58.72.

Sanni Utriainen Nokian Urheilijat 58.24,

5000 m kilpakävely:

Anne Halkivaha Oripään Vesa 23.20,04,

Karoliina Kaasalainen Nokian Urheilijat 22.48,34,

Henrika Parviainen Espoon Tapiot 24.07.

4x100 m:

Sari Eero Pellon Ponsi 11,85 (11,44 -07),

Hanna-Maari Latvala Kokkolan Veikot 11,79,

Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,89 (11,89 -04),

Maria Räsänen Kuopion NMKY 11,89,

Jasmin Showlah Helsingfors IFK 11,89.

4x400 m:

Jenniina Halkoaho Suodenniemen Urheilijat 55,95 (55,33 -09),

Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 56,24,

Jonna Julin IF Nykarlebynejden 55,81,

Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 55,32,

Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 55,61 (54,84 -10),

Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 53,76 (53,73 -10).

Johto,

Joukkueenjohtajat: Tellervo Haapaniemi-Koskinen, Seppo Smolander.

Tekninen johtaja: Jarmo Mäkelä p. 0400 506 014.

Lääkäri: Timo Kuusisto.

Lihashuolto: Lauri Hyvärinen, Petri Kukkamäki, Markku Leppänen,

Valmentajat: Tom Andtbacka, Mauri Auvinen, Tommy Ekblom, Antti Haapakoski, Hannu Heikkilä, Marko Hyytiäinen, Ismo Hämäläinen, Petteri Jouste, Hannu Kangas, Jorma Kemppainen, Jarno Koivunen, Reima Salonen, Rauno Saunavaara, Petra Stenman, Pekka Tähti , Kaisa Wallinheimo.

Tiedottaja: Mika Noronen p. 040 504 8714

Huoltajat: Milla Kelo, Lassi Korhonen, Jani Vottonen

Lisätiedot: Huippu-urheilujohtaja Jarmo Mäkelä p. 0400 506 014

www.suomiruotsimaaottelu.fi



   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Lokakuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat