Suomen joukkue Euroopan Joukkuemestaruuskilpailuihin
15.6.2010 9:12 Uutiset / Urheilutoimittajain Liitto ry SUOMEN JOUKKUE EUROOPAN JOUKKUEMESTARUUSKILPAILUIHIN

Suomen Urheiluliitto (SUL) on valinnut joukkueen edustamaan Suomea yleisurheilun Euroopan joukkuemestaruuskilpailuissa. Suomi kilpailee tänä vuonna joukkuemestaruuskilpailujen ylimmällä sarjatasolla eli superliigassa, joka järjestetään Bergenissä Norjassa 19 - 20.6.2010. Superliigaan osallistuvat maat ovat Suomen lisäksi Espanja, Iso-Britannia, Italia, Kreikka, Norja, Puola, Ranska, Saksa, Ukraina, Valkovenäjä ja Venäjä.

Lisätiedot: SUL, huippu-urheilujohtaja Jarmo Mäkelä, p. 0400-506014.

Kilpailujen kotisivut: www.bergen2010.org

Bergen (NOR) 19 – 20.6.2010 Euroopan joukkuemestaruuskilpailut, superliiga

Suomen joukkue:

Miehet,

(Urheilijan nimen ja seuran jäljessä on mainittu tämän kauden paras tulos ja sen jälkeen sulkeissa ennätys, jos se on tätä parempi.)

100 m: Hannu Hämäläinen Viipurin Urheilijat, Helsinki 10,70 (10,44 -09).

200 m: Jonathan Åstrand IF Kraft, Närpiö 21,38 (21,00 -09).

400 m: Matti Välimäki Noormarkun Nopsa, Pori 47,29 (46,69 -09).

800 m: Tommy Granlund Gamlakarleby IF 1.49,60 (148,86 -07).

1500 m: Niclas Sandells IK Falken, Pedersöre 3.41,01 (3.40,30 -09).

3000 m: Mikael Bergdahl Gamlakarleby IF 8.13,67.

5000 m: Matti Räsänen Joensuun Kataja 13.42,6h.

110 m aj: Juha Sonck Turun Urheiluliitto 13,84 (13,65 -09).

400 m aj: Jussi Heikkilä Viipurin Urheilijat, Helsinki 50,60 (49,39 -08).

3000 m ej: Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.30,22 (8.10,67 -09).

Korkeus: Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 232i, 226 (227 -07).

Seiväs: Matti Mononen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 535 (570 -06).

Pituus: Tommi Evilä Tampereen Pyrintö 822.

Kolmiloikka: Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38 15,92i, 15,70 (16,19 -09).

Kuula: Robert Häggblom Vasa IS 18,85 (20,53 -07).

Kiekko: Mikko Kyyrö Keravan Urheilijat 62,30 (64,14 -07).

Moukari: Olli-Pekka Karjalainen Töysän Veto 76,94 (83,30 -04).

Keihäs: Ari Mannio Lehtimäen Jyske, Alajärvi 85,12 (85,70 -09).

4x100 m:

Hannu Ali-Huokuna Viipurin Urheilijat, Helsinki 10,73 (10,56 -08),

Hannu Hämäläinen Viipurin Urheilijat, Helsinki 10,70 (10,44 -09),

Joni Rautanen Hollolan Urheilijat -46 10,70 (10,36 -09),

Niko Taavitsainen Viipurin Urheilijat, Helsinki 10,67 (10,65 -09),

Jonathan Åstrand IF Kraft, Närpiö10,55.

4x400 m:

Jussi Heikkilä Viipurin Urheilijat, Helsinki - (47,09i -09),

Gustav Klingstedt HIFK-Friidrott, Helsinki 49,13 (47,93 -09),

Antti Toivonen Turun Urheiluliitto 48,70 (47,14 -06),

Matti Välimäki Noormarkun Nopsa, Pori 47,29 (46,69 -09),

Ville Wendelin Turun Urheiluliitto 48,84 (48,13 -09).

Naiset,

100 m: Sari Keskitalo Pellon Ponsi 11,95 (11,44 -07).

200 m: Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 24,12.

400 m: Emma Millard Toijalan Vauhti, Akaa 55,46.

800 m: Suvi Selvenius Helsingin Kisa-Veikot 2.05,58 (2.02,15 -02).

1500 m: Mari Järvenpää Kokkolan Veikot 4.19,69i, 4.27,70 (4.10,33 -07).

3000 m: Saara Pekkarinen Lapinlahden Veto 9.41,00 (9.33,02 -08).

5000 m: Sanni Klemelä Forssan Salama – (16.53,03 -08).

100 m aj: Nooralotta Neziri Porin Yleisurheilu 13,64 (13,48 -09).

400 m aj: Ilona Ranta Lappeenrannan Urheilu-Miehet 57,77 (56,48 -07).

3000 m ej: Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 1001,94 (9.45,50 -09).

Korkeus: Mari Sepänmaa Alavuden Urheilijat 183i, 182.

Seiväs: Minna Nikkanen Someron Esa 440 (446 -09).

Pituus: Noora Pesola Lahden Ahkera 614i, 604 (646 -08).

Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,08 (13,14 -09).

Kuula: Hennariikka Järvinen Turun Urheiluliitto 14,95 (15,19 -06)

Kiekko: Tanja Komulainen Pälkäneen Luja-Lukko 56,51i, 55,90 (56,82 -09).

Moukari: Merja Korpela Soinin Sisu 67,03 (69,56 -09).

Keihäs: Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 57,50 (57,68 -09).

4x100 m:

Noora Hämäläinen Joensuun Kataja 12,05 (11,91 -09),

Sari Keskitalo Pellon Ponsi 11,95 (11,44 -07),

Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,20 (11,89 -04),

Jasmin Showlah Viipurin Urheilijat, Helsinki 12,10 (11,93 -08),

Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 12,05.

4x400 m:

Emma Millard Toijalan Vauhti, Akaa 55,46,

Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 53,94i,

Ilona Ranta Lappeenrannan Urheilu-Miehet - (54,28 -07),

Jenniina Halkoaho Suodenniemen Urheilijat, Sastamala 56,41 (55,33 -09),

Suvi Selvenius Helsingin Kisa-Veikot - (53,56 -02).

Joukkueen johto:

Johtaja: Tellervo Haapaniemi-Koskinen, p. 050 3401326.

Tekninen johtaja: Jarmo Mäkelä, p. 0400 506014.

Valmentajat: Jorma Kemppainen, Petteri Jouste, Tommy Ekblom, Rami Virlander, Jarno Koivunen, Markku Köykkä, Mauri Auvinen, Hannu Kangas.
Lääkäri: Jussi Jouppila.
Lihashuoltajat: Janne Hiukka, Petri Kukkamäki.
Huoltaja: Susann Sundkvist.
Tiedottaja: Mika Noronen, p. 040 5048714.



   
Urheilutoimittajain Liitto
«  Huhtikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtuma
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Ilmoittautuminen
 
 Hakuaika
 
 Fair Play -lehti
Kategoriat